Na zaproszenie Dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, dr. Pawła Kołodziejskiego, pracownicy Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego wzięli udział w XII Festiwalu Nauki, który odbył się 30 maja br. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Powiat Starachowicki, Gminę Starachowice, Muzeum Przyrody i Techniki, I Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach oraz Stowarzyszenie „Nasza Jedynka”, pod patronatem Starosty Powiatu Starachowickiego oraz Prezydenta Miasta Starachowice.
Współpraca Muzeum z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym ma długoletnią tradycję, sięgającą początków XXI wieku. Jednym z jej owoców jest ekspozycja paleontologiczna poświęcona tropom płazów i gadów z okresu permu, triasu i jury, odnalezionym na terenie Gór Świętokrzyskich. Współautorem scenariusza wystawy był śp. prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski, wybitny geolog i pracownik Instytutu, który postrzegał Muzeum jako istotne geocentrum w koncepcji geoparku Doliny Kamiennej, której był pomysłodawcą. Wśród eksponatów, oprócz oryginalnych śladów, znajdują się realistyczne rekonstrukcje zwierząt autorstwa Marty Szubert, umieszczone w efektownych dioramach.
W ramach festiwalu swoje stoiska zaprezentowało wiele instytucji naukowych i edukacyjnych, w tym Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Centrum Tradycji Hutnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wydarzenie skierowane było głównie do uczniów szkół podstawowych ze Starachowic i okolic.
Stoisko Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, prezentujące wystawę świętokrzyskich rud żelaza oraz materiały edukacyjne – foldery, quizy, krzyżówki i rebusy o tematyce geologicznej – cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników, zarówno najmłodszych, jak i dorosłych odwiedzających.
Tekst: Anna Mader Zdjęcia: Anna Mader i Witold Wesołowski