Raport magnetyczny - marzec 2024

Wyniki obserwacji zmian wartości całkowitego wektora indukcji pola magnetycznego Ziemi w laboratorium geodynamicznym PSG w Dziwiu i w Hołownie w miesiącu marcu 2024 r.

W ramach ustawowych zadań realizowanych przez PSG, prowadzony jest rutynowy, ciągły monitoring wariacji ziemskiego pola magnetycznego. Obserwacje geomagnetyczne wykonywane są od 2016 r. w stałych laboratoriach geodynamicznych PSG, w ramach projektu Monitoring Geodynamiczny Polski (MGP). Więcej informacji na temat przeprowadzanych obserwacji można znaleźć na stronie: https://www.pgi.gov.pl/mogepl-home/monitoring-geodynamiczny/magnetyka/15501-monitoring-magnetyczny-w-ramach-projektu-mgp.html.

W marcu 2024 r. trzykrotnie zarejestrowane zostały silne zmiany indukcji pola geomagnetycznego, które towarzyszyły silnym burzom magnetycznym: w dniu 03 marca – obserwowana była burza klasy G3, zaś w dniu 23/04/2023 r. – początkowo burza klasy G2, która nasiliła się w dniu następnym (24/03/2024) i osiągnęła poziom odpowiadający burzom magnetycznym klasy G4 (klasyfikacja burz magnetycznych od G1 do G5 zgodnie ze skalą przyjętą przez amerykańską, rządową agencję NOAA - NATIONAL OCEANIC AND ATMOSPHERIC ADMINISTRATION). Zarejestrowane w marcu burze magnetyczne wywołane były wyrzutami zjonizowanej plazmy z korony słonecznej w otaczającą Słońce przestrzeń (tzw. „koronalne wyrzuty masy”, obserwowane przez obserwatoria heliograficzne na świecie, które poprzedziły zaburzenia w magnetosferze ziemskiej).

Zmiany wielkości modułu indukcji ziemskiego w oraz wykresy dynamiki zmian pola magnetycznego zarejestrowane w dniach najsilniejszych zaburzeń tj. w dniach 3 i 24 marca zaprezentowane zostały w oparciu o dane z monitoringu pola geomagnetycznego ze stacji geomagnetycznej w laboratorium PSG w Hołownie oraz w Dziwiu. Na wykresach przedstawiono zmiany modułu całkowitego wektora indukcji geomagnetycznej BT  dla tych dni. Krzywe wykreślone kolorem czerwonym pokazują dobowe wariacje modułu indukcji ziemskiego pola magnetycznego. Kolorem niebieskim pokazano zapis z dnia 29/03/2024 r., tj. z obserwacji wykonanych w dniu, w którym stopień zmienności typowej krzywej dziennej był minimalny (wykres referencyjny, niezakłócony zapis dobowy).

03 rap mag dziw rys1
Magnetogram z monitoringu modułu całkowitego wektora indukcji pola geomagnetycznego zarejestrowany w dniu 03/03/2024 r. oraz 24/03/2024 r. na stacji geodynamicznej PSG zlokalizowanej w Dziwiu (gm. Przedecz, pow. kolski) - wykres rejestrowanych zmian modułu całkowitego wektora indukcji pola geomagnetycznego BT.
 
03 rap mag holo rys2
Magnetogram z monitoringu modułu całkowitego wektora indukcji pola geomagnetycznego zarejestrowany w dniu 03/03/2024 r. oraz 24/03/2024 r. na stacji geodynamicznej PSG zlokalizowanej w Hołownie (gm. Podedwórze, pow. parczewski) - wykres rejestrowanych zmian modułu całkowitego wektora indukcji pola geomagnetycznego BT.
 
 

 
 logotyp nfoigw kolor 1460x616 od 2023  logo ministerstwa klimatu i rodowiska znak podstawowy kolor biale tlo

Raport został opracowany przez zespół wykonawców PIG-PIB z Centrum Geozagrożeń
na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w ramach projektu pt. Monitoring geodynamiczny Polski,
finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.