Wyniki obserwacji zmian wartości całkowitego wektora indukcji pola magnetycznego Ziemi w laboratorium geodynamicznym PSG w Dziwiu i w Hołownie w miesiącu lutym 2024 r.
W ramach ustawowych zadań realizowanych przez PSG, prowadzony jest rutynowy, ciągły monitoring wariacji ziemskiego pola magnetycznego. Obserwacje geomagnetyczne wykonywane są od 2016 r. w stałych laboratoriach geodynamicznych PSG, w ramach projektu Monitoring Geodynamiczny Polski (MGP). Więcej informacji na temat przeprowadzanych obserwacji można znaleźć na stronie: https://www.pgi.gov.pl/mogepl-home/monitoring-geodynamiczny/magnetyka/15501-monitoring-magnetyczny-w-ramach-projektu-mgp.html.
W lutym niewielkie, naturalne zaburzenia typowego obrazu zarejestrowanych magnetogramów obserwować można było jedynie w dniach 04, 11, 24, 25, 26 i 27 lutego. Zaburzenia mają postać pojedynczych, niewielkich amplitudowo zatok w normalnym przebiegu zmian indukcji magnetycznej pola geomagnetycznego. Jest to typowy obraz pojedynczych zaburzeń w magnetosferze ziemskiej, jakie mają miejsce w efekcie słabych, krótkotrwałych rozbłysków słonecznych.
Zmiany wielkości modułu indukcji ziemskiego w oraz wykresy dynamiki zmian pola magnetycznego zarejestrowane w dniach najsilniejszych zaburzeń tj. w dniach 26 i 27 lutego zaprezentowane zostały w oparciu o dane z monitoringu pola geomagnetycznego ze stacji geomagnetycznej w laboratorium PSG w Hołownie oraz w Dziwiu. Na wykresach przedstawiono zmiany modułu całkowitego wektora indukcji geomagnetycznej BT dla tych dni. Krzywe wykreślone kolorem czerwonym pokazują dobowe wariacje modułu indukcji ziemskiego pola magnetycznego. Kolorem niebieskim pokazano zapis z dnia 07/02/2024 r., tj. z obserwacji wykonanych w dniu, w którym stopień zmienności typowej krzywej dziennej był minimalny (wykres referencyjny, niezakłócony zapis dobowy).


![]() |
![]() |
Raport został opracowany przez zespół wykonawców PIG-PIB z Centrum Geozagrożeń |