Wyniki obserwacji zmian wartości całkowitego wektora indukcji pola magnetycznego Ziemi w laboratorium geodynamicznym PSG w Hołownie w kwietniu 2025 r.
W ramach ustawowych zadań realizowanych przez PSG, prowadzony jest rutynowy, ciągły monitoring wariacji ziemskiego pola magnetycznego. Obserwacje geomagnetyczne wykonywane są od 2016 r. w stałych laboratoriach geodynamicznych PSG, w ramach projektu Monitoring Geodynamiczny Polski (MGP). Więcej informacji na temat przeprowadzanych obserwacji można znaleźć na stronie: https://www.pgi.gov.pl/mogepl-home/monitoring-geodynamiczny/magnetyka/15501-monitoring-magnetyczny-w-ramach-projektu-mgp.html.
W miesiącu kwietniu 2025 roku dobowe wariacje indukcji pola geomagnetycznego dają się scharakteryzować jedynie częściowo, w oparciu o czytelne fragmenty rejestracji wartości modułu całkowitego wektora indukcji pola magnetycznego obserwowane na stacji w Hołownie. Z powodu wystąpienia poważnej awarii sondy magnetycznej około połowa danych zarejestrowanych w kwietniu była niewiarygodna lub silnie zakłócona w stopniu uniemożliwiającym ich filtrację.
Na podstawie poprawnych danych zarejestrowanych fragmentarycznie w kwietniu 2025 w Hołownie niemożliwa jest pełna ocena zmienności pola geomagnetycznego, a także występowania i wielkości lokalnych zaburzeń pola w skali całego miesiąca kwietnia w Hołownie.
Zmiany wielkości modułu indukcji ziemskiego w oraz wykresy dynamiki zmian pola magnetycznego zarejestrowane w dniach najsilniejszych zaburzeń tj. 15 i 16 kwietnia zaprezentowane zostały w oparciu o dane z monitoringu pola geomagnetycznego ze stacji geomagnetycznej w laboratorium PSG w Hołownie. Na wykresach przedstawiono zmiany modułu całkowitego wektora indukcji geomagnetycznej BT dla tych dni. Krzywe wykreślone kolorem czerwonym pokazują dobowe wariacje modułu indukcji ziemskiego pola magnetycznego. Kolorem niebieskim pokazano zapis z dnia 01/04/2025 r., tj. z obserwacji wykonanych w dniu, w którym stopień zmienności typowej krzywej dziennej był minimalny (wykres referencyjny, niezakłócony zapis dobowy).
Na obu rysunkach dobowe wykresy monitorowanej wartości modułu całkowitego wektora indukcji magnetycznej zaprezentowano w postaci nieciągłej. Pominięto odcinki rejestracji, zawierające niewiarygodne, silnie zakłócone obserwacje w stopniu uniemożliwiającym filtrację danych pomiarowych.
Magnetogram z monitoringu modułu całkowitego wektora indukcji pola geomagnetycznego zarejestrowany w dniu 15/04/2025 r. na stacji geodynamicznej PSG zlokalizowanej w Hołownie (gm. Podedwórze, pow. parczewski) - wykres rejestrowanych zmian modułu całkowitego wektora indukcji pola geomagnetycznego BT.
Magnetogram z monitoringu modułu całkowitego wektora indukcji pola geomagnetycznego zarejestrowany w dniu 16/04/2025 r. na stacji geodynamicznej PSG zlokalizowanej w Hołownie (gm. Podedwórze, pow. parczewski) - wykres rejestrowanych zmian modułu całkowitego wektora indukcji pola geomagnetycznego BT.
![]() |
![]() |
Raport został opracowany przez zespół wykonawców PIG-PIB z Centrum Geozagrożeń |