Wyniki obserwacji zmian wartości całkowitego wektora indukcji pola magnetycznego Ziemi w laboratorium geodynamicznym PSG w Hołownie w czerwcu 2025 r.
W ramach ustawowych zadań realizowanych przez PSG, prowadzony jest rutynowy, ciągły monitoring wariacji ziemskiego pola magnetycznego. Obserwacje geomagnetyczne wykonywane są od 2016 r. w stałych laboratoriach geodynamicznych PSG, w ramach projektu Monitoring Geodynamiczny Polski (MGP). Więcej informacji na temat przeprowadzanych obserwacji można znaleźć na stronie: https://www.pgi.gov.pl/mogepl-home/monitoring-geodynamiczny/magnetyka/15501-monitoring-magnetyczny-w-ramach-projektu-mgp.html.
Obserwacje na stacji magnetycznej w laboratorium geodynamicznym PSG w Dziwiu zostały ponownie wznowione w dniu 16 czerwca. Wyniki monitoringu zarejestrowane do końca czerwca zostaną przedstawione w kolejnym raporcie, łącznie z wynikami obserwacji, które zostaną dokonane do końca lipca br. W miesiącu czerwcu 2025 roku dobowe wariacje indukcji pola geomagnetycznego dają się scharakteryzować w oparciu o rejestracje wartości modułu całkowitego wektora indukcji pola magnetycznego obserwowane na stacji w Hołownie.
Ogółem, po przeprowadzonej w maju naprawie, stacja magnetyczna w Hołownie funkcjonowała w czerwcu w sposób ciągły w czasie wynoszącym 720 godz. tj. przez okres wynoszący 100% nominalnego, miesięcznego czasu monitoringu. W dniu 02/06 pomiędzy godz. 14:50 a 15:50 pojawiła się ok. godzinna luka w zbiorze danych magnetycznych po filtracji. W powyższym przedziale czasu zarejestrowano bardzo silne zakłócenia w stopniu umożliwiającym skuteczną filtrację sygnału.
Zmiany wielkości modułu indukcji ziemskiego w oraz wykresy dynamiki zmian pola magnetycznego zarejestrowane w dniach najsilniejszych zaburzeń tj. 1, 2 i 3 czerwca 2025 r. zaprezentowane zostały w oparciu o dane z monitoringu pola geomagnetycznego ze stacji geomagnetycznej w laboratorium PSG w Hołownie. Na wykresach przedstawiono zmiany modułu całkowitego wektora indukcji geomagnetycznej BT dla tych dni. Krzywe wykreślone kolorem czerwonym pokazują dobowe wariacje modułu indukcji ziemskiego pola magnetycznego. Kolorem niebieskim pokazano zapis z dni 24-25/05/2025 r., tj. z obserwacji wykonanych w dniu, w którym stopień zmienności typowej krzywej dziennej był minimalny (wykres referencyjny, niezakłócony zapis dobowy).
Magnetogram z monitoringu modułu całkowitego wektora indukcji pola geomagnetycznego zarejestrowany w dniach 01-02/06/2025 r. na stacji geodynamicznej PSG zlokalizowanej w Hołownie (gm. Podedwórze, pow. parczewski) - wykres rejestrowanych zmian modułu całkowitego wektora indukcji pola geomagnetycznego BT.
Magnetogram z monitoringu modułu całkowitego wektora indukcji pola geomagnetycznego zarejestrowany w dniach 02-03/06/2025 r. na stacji geodynamicznej PSG zlokalizowanej w Hołownie (gm. Podedwórze, pow. parczewski) - wykres rejestrowanych zmian modułu całkowitego wektora indukcji pola geomagnetycznego BT.
![]() |
![]() |
Raport został opracowany przez zespół wykonawców PIG-PIB z Centrum Geozagrożeń |