Mapa geologiczno-turystyczna gminy Kłodawa w skali 1:35 000

Autorzy: Joanna RYCHEL, Radosław WASILUK, Magdalena KUCHARSKA
Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, 2012

Mapa geologiczno-turystyczna gminy Kłodawa 1:35 000 została wykonana przez sekcję Kartografii Geoturystycznej PIG-PIB we współpracy z samorządem gminy Kłodawa. Celem opracowania jest edukacja geologiczna na poziomie podstawowych jednostek terytorialnych – gmin, a także popularyzacja ciekawych pod względem przyrodniczym i historycznym miejsc w Kłodawie i okolicach.
Na opracowanie składa się kolorowa mapa, zawierająca uproszczoną treść geologiczną, topograficzną oraz turystyczną wraz z lokalizacją miejsc i obiektów szczególnie wartych obejrzenia, udokumentowanych na fotografiach. Mapa ma charakter poglądowy; zaprezentowano na niej osady i formy rzeźby, powstałe głównie w trakcie zlodowacenia Warty i zlodowacenia Wisły. Przedstawiono również przybliżoną strefę występowania wysadu solnego w podłożu osadów kenozoiku. Część tekstowa opracowania zawiera ogólną charakterystykę gminy, krótki rys historyczny regionu, opis walorów przyrodniczych, krajoznawczych oraz budowy geologicznej. Procesy geologiczne omówiono przystępnym językiem, a opis zilustrowano wieloma figurami i tabelami z objaśnieniami w języku polskim i angielskim. Część tekstową zakończono streszczeniem w języku angielskim.
Wizytówką regionu oraz niewątpliwie największym jego walorem jest Kopalnia Soli Kamiennej Kłodawa. Atrakcją turystyczną na skalę europejską jest Podziemna Trasa Turystyczna, prowadząca chodnikami na głębokości 600 m. Oprócz popularnych odmian soli – bezbarwnej i różowej – występuje tu bardzo rzadka sól niebieska. W kopalni w Kłodawie znajduje się stanowisko dokumentujące sól cechsztyńską – stratotyp soli tego wieku na świecie.

alt
Sprzedaż prowadzi Sekcja Dystrybucji Wydawnictw PIG-PIB