Sudety. Przewodnik geoturystyczny - The Sudetes. Geotourist Guide (2015)

SUDETY. PRZEWODNIK GEOTURYSTYCZNY
THE SUDETES. GEOTOURIST GUIDE

sudety przewAutorzy: Stefan CWOJDZIŃSKI, Justyna PACUŁA

Państwowy Instytut Geologiczny, 2015
ISBN 978-83-7863-501-7

 

 

 

 

 

Jest to drugi tom przewodnika Sudety. Przewodnik geoturystyczny, odpowiednik popularnych i wydawanych w wielu krajach publikacji typu road geology – czyli geologia widziana z samochodu. 

Przekazywany do rąk geoturysty nowy Przewodnik dotyczy geologii Sudetów Zachodnich i ich przedpola i prowadzi tym razem wzdłuż trasy drogowej Jelenia Góra–Zgorzelec–Bolesławiec–Złotoryja–Strzegom–Legnica. Trasa ta została podzielona na 10 rejonów, każdy o odmiennej tematyce geologicznej i górniczej. Pozwala to zapoznać się z budową i historią geologiczną Sudetów, a także zwiedzić ciekawe miejscowości, które są związane z wielowiekowym dziedzictwem górnictwa i kultury materialnej Dolnego Śląska. W pobliżu trasy leżą znane i mniej znane odsłonięcia, obiekty górnicze i pogórnicze, muzea, ekspozycje geologiczne, skanseny górnicze, a także zabytki kultury materialnej, które świadczą o wykorzystaniu kopalin skalnych w dawnych wiekach.

W Przewodniku zamieszczono również mapę geologiczną opisywanej trasy oraz mapy geoturystyczne dla każdego z rejonów,  z lokalizacją punktów dokumentacyjnych. Przewodnik jest w dwóch wersjach językowych - polskiej  i angielskiej. Został opracowany w sposób przystępny również dla osób, które nie mają na co dzień kontaktu z geologią.

Wszystkich miłośników turystyki geologicznej zapraszamy więc na trasę.

pdf Sudety.PL (6.84 MB)

pdf Sudety.ANG (7.09 MB)