Prognoza oddziaływania zmian położenia zwierciadła, zasobów i zagrożenia wód podziemnych na gospodarkę wodną w zlewniach w okresie 1-31.03.2023 r.
W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków meteorologicznych w nadchodzących tygodniach niżówka hydrogeologiczna może utrzymywać się głównie na obszarach w północno-zachodniej części kraju. Zjawisko to w skali regionalnej może występować z różnym natężeniem w obrębie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego. Największa intensywność zjawiska prognozowana jest dla obszarów zachodniej części województwa pomorskiego i wschodniej części województwa zachodniopomorskiego
Na obszarach objętych niżówką mogą pojawić się utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny.
Prognozowana sytuacja hydrogeologiczna określa stan, w którym nie pojawią się trudności w zaopatrzeniu w wodę z komunalnych i przemysłowych ujęć wód podziemnych użytkujących głębsze poziomy wodonośne.
Stan zagrożenia hydrogeologicznego zgodny z Ostrzeżeniem PSH nr 2/2023 z dnia 28 lutego 2023 r. Obecnie stan zagrożenia obowiązuje dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego. Odwołuje się stan zagrożenia dla województwa mazowieckiego, lubuskiego oraz dolnośląskiego.