Prognoza oddziaływania zmian położenia zwierciadła, zasobów i zagrożenia wód podziemnych na gospodarkę wodną w zlewniach w okresie 1-31.08.2022 r.
Prognozuje się, że w sierpniu 2022 r. może dojść na pewnych obszarach kraju do rozwinięcia się niżówki hydrogeologicznej. Zjawisko to prognozuje się w obrębie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego oraz, w mniejszym stopniu, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia niżówki hydrogeologicznej dotyczy następujących województw: pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, południowo-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, północno-wschodniej części województwa opolskiego, północnej części województwa śląskiego, południowo-wschodniej części województwa łódzkiego (niewielki fragment województwa) oraz południowo-zachodniej części województwa świętokrzyskiego (niewielki fragment województwa).
Na obszarach objętych niżówką mogą pojawić się utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny. Prognozowana sytuacja hydrogeologiczna określa stan, w którym nie pojawią się trudności w zaopatrzeniu w wodę z komunalnych i przemysłowych ujęć wód podziemnych użytkujących głębsze poziomy wodonośne.
Wydano Ostrzeżenie PSH nr 2/2022 z dnia 27 lipca 2022 r. z aktualizacją informacji o stanie zagrożenia hydrogeologicznego na obszarze kraju. Utrzymuje się stan zagrożenia w województwie wielkopolskim, pomorskim i we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego oraz w północno-wschodniej części województwa dolnośląskiego, a ponadto wprowadza się stan zagrożenia na obszarze województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego i północnej części województwa śląskiego.