Folder Aktualna sytuacja hydrogeologiczna

Aktualna sytuacja hydrogeologiczna

Zobacz informację na temat bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w Polsce.

Dokumenty

pdf Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.05.2019 do 31.07.2019

Przez 56 pobrań

Pobierz (pdf)

komunikat-4a-2019.pdf

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.05.2019 do 31.07.2019

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia charakterystykę systemów wód podziemnych na obszarze kraju w okresie od 1 maja do 31 lipca 2019 r., opracowaną na podstawie interpretacji wyników obserwacji prowadzonych w ramach funkcjonowania sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych PIG-PIB.

 

W omawianym okresie w większości analizowanych reprezentatywnych punktów obserwacyjnych Monitoringu Wód Podziemnych, w wyniku panujących wysokich temperatur i niewielkich sum opadów zwłaszcza w czerwcu i lipcu, nastąpiło obniżenie poziomu wód podziemnych i wydajności źródeł w porównaniu  do stanu udokumentowanego w drugim kwartale hydrologicznym br.

 

pdf Prognoza sytuacji hydrogeologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych 01.09.2019 - 30.09.2019 Popularny

Przez 194 pobrań

Pobierz (pdf, 13.17 MB)

prognoza-7b-2019.pdf

Prognoza sytuacji hydrogeologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych 01.09.2019 - 30.09.2019

Prognoza oddziaływania zmian położenia, zasobów i zagrożenia wód podziemnych na gospodarkę wodną w zlewniach.

Przy założeniu niekorzystnych warunków meteorologicznych w okresie od 1 września do 30 września 2019 roku na znacznych obszarach kraju w granicach województw: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego oraz warmińsko-mazurskiego prognozuje się wystąpienie stanu zagrożenia hydrogeologicznego związanego z niżówką hydrogeologiczną.

Na wskazanych obszarach, w wyniku obniżenia zwierciadła wód podziemnych, mogą wystąpić utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny.

W prognozowanym okresie zjawisko niżówki hydrogeologicznej obserwowane może być również lokalnie na innych obszarach kraju, w tym w szczególności na terenie województw: pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

pdf Ostrzeżenie Państwowej Służby Hydrogeologicznej nr 2/2019

Przez 63 pobrań

Pobierz (pdf, 59 KB)

ostrzezenie-psh-2019-2.pdf

Informujemy, że w związku z obecnym i prognozowanym występowaniem niżówki hydrogeologicznej we wrześniu 2019 r. państwowa służba hydrogeologiczna utrzymuje stan zagrożenia hydrogeologicznego dla następujących województw: lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, opolskiego i śląskiego. Ponadto stan zagrożenia wprowadza się również dla województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz dolnośląskiego.