O Służbie
Państwowa służba hydrogeologiczna (PSH) została powołana na mocy ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne. Od dnia 1 stycznia 2002 r. państwową służbę hydrogeologiczną pełni Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Obecnie PIG-PIB realizuje zadania PSH na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz. U. 2020 poz. 310). Ustawa ta implementuje zapisy dyrektyw Unii Europejskiej regulujących zagadnienia związane z gospodarką wodną i ochroną wód przed zagrożeniami, w tym m.in. Dyrektywy 2000/60/WE ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej, Dyrektywy 2006/118/WE w sprawie ochrony wód podziemnych przed zanieczyszczeniami i pogorszeniem ich stanu, Dyrektywy 91/676/EWG dotyczącej ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego oraz Dyrektywy 2007/60/WE w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim.
Państwowa służba hydrogeologiczna wykonuje zadania państwa na potrzeby rozpoznawania, bilansowania i ochrony wód podziemnych w celu ich racjonalnego wykorzystania przez społeczeństwo i gospodarkę (art. 369, ust.2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne). Celem funkcjonowania PSH jest ograniczenie degradacji wód podziemnych oraz dążenie do zrównoważonego gospodarowania zasobami wód podziemnych, stanowiących podstawę zaopatrzenia w wodę do spożycia ok. 70% ludności Polski.
Prowadzone przez PSH systematyczne obserwacje i badania wód podziemnych, gromadzone informacje o ilości zasobów i wielkości poboru wód podziemnych oraz sporządzane oceny stanu, a także wykonywane mapy hydrogeologiczne są głównym źródłem wiedzy niezbędnej dla racjonalnego administrowania i planowania gospodarki wodnej. Prawidłowo i sprawnie wykonywane zadania PSH. pozwalają m.in. na dostarczenie społeczeństwu i gospodarce odpowiedniej ilości wody o dobrej jakości przy jednoczesnym zapewnieniu skutecznej ochrony zasobów wód podziemnych.
Zasada zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi uwzględniającego zapotrzebowanie społeczeństwa i gospodarki przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony zasobów wodnych oraz stanu ekosystemów zależnych od wód podziemnych wymaga szczegółowego rozpoznania hydrogeologicznych i środowiskowych warunków występowania poziomów wodonośnych. Dlatego też państwowa służba hydrogeologiczna realizuje szereg prac mających na celu rozpoznawanie i ochronę zasobów wód podziemnych.
Do najważniejszych zadań realizowanych przez państwową służbę hydrogeologiczną należy:
- Wykonywanie pomiarów, obserwacji i badań hydrogeologicznych w sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych,
- Prowadzenie monitoringu wód podziemnych w strefach granicznych Rzeczpospolitej Polskiej, w tym oszacowanie kierunków przepływu wód podziemnych w obszarach transgranicznych,
- Gromadzenie, przetwarzanie, archiwizowanie oraz udostępnianie informacji dotyczących warunków hydrogeologicznych, wielkości zasobów oraz stanu wód podziemnych (prowadzenie i aktualizacja hydrogeologicznych baz danych),
- Ustalanie ilości zasobów dyspozycyjnych wód podziemnych,
- Koordynacja, nadzór i wykonywanie seryjnych cyfrowych map hydrogeologicznych
- Wykonywanie ocen stanu jednolitych części wód podziemnych w zakresie stanu chemicznego i ilościowego,
- Wykonywanie bieżących analiz i ocen sytuacji hydrogeologicznych, w tym opracowywanie i przekazywanie komunikatów o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej oraz prognoz zmian wielkości zasobów, stanu oraz zagrożeń wód podziemnych,
- Opracowywanie i publikacja materiałów informacyjnych i edukacyjnych, w tym Kwartalnego Biuletynu Informacyjnego Wód Podziemnych oraz Rocznika Hydrogeologicznego,
- Funkcjonowanie Zespołu ds. badań zasięgów zanieczyszczeń zaistniałych w wyniku zdarzeń incydentalnych, awarii lub katastrof.
Istotnym aspektem działalności państwowej służby hydrogeologicznej jest podnoszenie świadomości społeczeństwa w aspekcie wykorzystania wód podziemnych. Konsumenci nie zastanawiają nad tym się skąd pochodzi woda, którą piją i często nie mają świadomości, że są to „niewidoczne" wody podziemne, których jest kilkadziesiąt razy więcej niż „widocznych" wód powierzchniowych. Celem działań podjętych przez PSH jest doprowadzenie do świadomego korzystania z wód podziemnych niepowodującego degradacji zasobów wód podziemnych. Woda podziemna, zgodnie z zapisem preambuły do Ramowej Dyrektywy Wodnej, jest wspólnym, dziedziczonym dobrem, z którego możemy korzystać, ale które musi być chronione i pozostawione przyszłym pokoleniom.
Biuletyn państwowej służby hydrogeologicznej
pdf Synteza PSH 2017 (16.86 MB)
pdf Synteza PSH 2016 (9.61 MB)
pdf Synteza PSH 2015 (14.93 MB)
pdf Sprawozdanie z realizacji przedsięwzięcia w latach 2012-2014 (2.55 MB)
pdf Synteza PSH 2014 (7.99 MB)
pdf Synteza PSH 2013 (10.61 MB)
pdf Synteza PSH 2012 (9.28 MB)
pdf Synteza PSH 2011 (7.64 MB)