TAJEMNICE KARBOŃSKICH LASÓW 2018

2018 kg tkl logo 400Bogactwo zieleni, bujna, egzotyczna roślinność i bezlik żywego stworzenia – tak wyobrażamy sobie tropikalną dżunglę, a przed oczami pojawiają nam się obrazy rodem z Puszczy Amazońskiej lub obszarów równikowych Afryki. W Polsce takich miejsc nie znajdziemy, jednak... Czy nigdy ich tu nie było? Aby to sprawdzić cofnijmy się w czasie do karbonu (359–299 mln lat temu).

            Las karboński... Jest parno i gorąco. Przesycone wilgocią powietrze zdaje się stać w bezruchu. Pełno tu mokradeł i okresowych jeziorek – to wymarzone miejsca do rozrodu niezliczonej ilości owadów i wczesnych płazów. Wszędzie słychać brzęczenie karaczanów, szarańczaków i olbrzymich skrzydeł drapieżnych praważek patrolujących swoje powietrzne rewiry. W jego poszyciu też panuje spory ruch. Spotkać tu możemy przeróżne owady, termity i chrząszcze. Wśród leśnego runa czają się monstrualne pająki i skorpiony, buszuje podobna z wyglądu do współczesnego wija 2,5 metrowa artropleura.

            Całe to zamieszenie, zarówno w powietrzu jak i na ziemi, dramaty większe i mniejsze, polowania i ucieczki, odbywa się w cieniu gigantycznych roślin. One też muszą nieustannie toczyć walkę z naturalnymi wrogami roszczącymi sobie prawo do zajmowanych przestrzeni i źródeł substancji odżywczych oraz szalejącymi od czasu do czasu potężnymi huraganami. Jak zatem widać z powyższej opowieści, las karboński rządził się swoimi prawami. Był wbrew pozorom bardzo dynamicznym ekosystemem, miejscem wiecznego półmroku, katastrofalnych wydarzeń, śmierci i przede wszystkim... życia dla różnorodnych gatunków kopalnej flory i fauny, choć nie należało ono może do najłatwiejszych. Postarajcie się w swoich pracach – zarówno plastycznych jak i pisemnych, oddać klimat tego „zielonego świata”, odkryć jego tajemnice sprzed – bagatela, 300 milionów lat! Co by o nim nie mówić był po prostu piękny! Życzymy miłej zabawy oraz sukcesu w konkursie!

Paweł Woźniak

 

 

HONOROWY PATRONAT – FINAŁ REGIONALNY KONKURSU

Polskie Towarzystwo Geologiczne Oddział Górnośląski

 

UROCZYSTE OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU
22.05.2018 r., SOSNOWIEC

            Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce... Nie... Sprawozdanie z naszej przygody, podczas której młodzież ze szkół województwa śląskiego i opolskiego odkrywała „Tajemnice karbońskich lasów” rozpocząć należy nieco inaczej. Więc... Nie tak dawno temu, bo 22 maja 2018 r., i w nie tak bardzo odległej galaktyce – planeta Ziemia, miasto Sosnowiec; odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników XIX Finału Regionalnego Konkursu Geologicznego organizowanego przez Oddział Górnośląski PIG-PIB w ramach Obchodów Dni Ziemi. Wzięło w nim udział 334 uczniów. Otrzymaliśmy 237 prac plastycznych oraz 97 pisemnych (etap I) – 73 ze szkół podstawowych (klasa VII) i gimnazjalnych / 24 ze szkół ponadgimnazjalnych. I choć zapewne miłośnicy statystyk zauważą, że w porównaniu z 2017 rokiem jest ich o prawie sześćdziesiąt mniej, to jednak poziom artystyczny i merytoryczny nadesłanych prac na XIX finał bije na głowę wszystkie poprzednie i pozostawia daleko w tyle o całe lata świetlne.

            Ten dzień zapowiadał się wyjątkowo i takim okazał się w końcu być. Czekali na niego uczniowie i nauczyciele, czekaliśmy również my – organizatorzy imprezy. Pierwsi laureaci konkursu – uczestnicy części teoretycznej (etap II), stawili się w oddziale tuż po 10.00. Mieliśmy zatem okazję, żeby się lepiej poznać, porozmawiać i rozładować nieco nerwową atmosferę, która chciał – nie chciał, pojawiła się przed nadchodzącym nieuchronnie testem sprawdzającym wiedzę geologiczną. No właśnie... Test! Z perspektywy czasu śmiało można napisać – „Nie taki VADER straszny, jak go malują”. Zainteresowani wiedzą, o co chodzi. Uczniowie doskonale poradzili sobie z pytaniami i wykazali się wiedzą wychodzącą znacznie poza ramy programu nauczania geografii w szkołach. Gratulujemy i podziwiamy!

            Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu rozpoczęło się punktualnie o 12.15. W wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB spotkali się wreszcie razem wszyscy laureaci imprezy – jej części plastycznej i teoretycznej. Dzięki niekonwencjonalnej prezentacji przygotowanej przez organizatorów finału, staraliśmy się utrzymać ich w napięciu i niepewności – oczywiście w pozytywnym tych słów znaczeniu. Stąd też emocje i radość, które towarzyszyły kolejnym, pojawiającym się na ekranie nazwiskom uczniów wyróżnionych i nagrodzonych. Po zakończeniu uroczystości spotkaliśmy się jeszcze w sali ekspozycyjnej na bankiecie „laureatów”.

            Uśmiechnięte twarze uczniów, dumni nauczyciele i piękna, słoneczna pogoda – to ostatnie wspomnienia, które kojarzyć nam się będą z XIX Finałem Regionalnym Konkursu Geologicznego „Tajemnice karbońskich lasów”. Jeszcze raz wszystkim gratulujemy, a za naszą reprezentację na finale ogólnopolskim w Gdańsku obiecujemy trzymać kciuki! Pamiętajcie, MOC jest i będzie z Wami zawsze!

Paweł Woźniak

 

SKŁAD JURY KONKURSU

Przewodniczący: dr hab. Włodzimierz MIZERSKI, prof. nadzw. PIG-PIB
Państwowy Instytut Geologiczny-PIB w Warszawie

dr Jerzy B. PARUSEL
Dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska

dr Janusz JURECZKA
Dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB w Sosnowcu

mgr Paweł WOŹNIAK
Oddział Górnośląski PIG-PIB

 

CZĘŚĆ PLASTYCZNA – WYRÓŻNIENIA

Szymon MATUSZEWSKI, Szkoła Podstawowa nr 5, Chorzów
Zuzanna MORAWSKA, Szkoła Podstawowa nr 2, Koniecpol
Magdalena KOSAŁKA, Zespół Szkolno-Przedszkolny, Mazańcowice
Anna STUGLIK, Zespół Szkolno-Przedszkolny, Mazańcowice
Adrianna TRACZ, Zespół Szkolno-Przedszkolny, Mazańcowice
Kacper BALA, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, Rędziny
Aron STAŚ, Szkoła Podstawowa w Rogowie
Wiktoria PIEGZA, Niepubliczna Szkoła Podstawowa, Rokitno Szlacheckie
Jagoda OLEJOK, Prywatna Szkoła Podstawowa ARKONA, Siemianowice Śląskie
Małgorzata WNUK, Szkoła Podstawowa nr 45, Sosnowiec

CZĘŚĆ PLASTYCZNA – NAGRODY GŁÓWNE

III MIEJSCE: Amelia BRÓJ, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, Opole
II MIEJSCE: Aleksandra DUBIEL, Szkoła Podstawowa nr 7, Czeladź
I MIEJSCE: Zofia PRZYŁAS, Szkoła Podstawowa im. Św. Edyty Stein, Lubliniec

CZĘŚĆ TEORETYCZNA, SPVII i GIMNAZJUM

WYRÓŻNIENIE: Mateusz MIJALSKI, Szkoła Podstawowa nr 51, Katowice
WYRÓŻNIENIE: Mateusz KRZAN, Szkoła Podstawowa nr 54, Katowice
WYRÓŻNIENIE: Tatiana PAPIERNIOK, ZSO im. T. Kościuszki, Mysłowice

MIEJSCE III: Izabela PIELORZ, Szkoła Podstawowa nr 2, Ozimek
MIEJSCE II: Julia TULIN, Szkoła Podstawowa nr 4, Mysłowice
MIEJSCE I: Małgorzata RYBOK, Szkoła Podstawowa nr 4, Mysłowice

CZĘŚĆ TEORETYCZNA, LICEUM i TECHNIKUM

WYRÓŻNIENIE: Nicol CHWASTEK, I Liceum Ogólnokształcące, Sosnowiec
WYRÓŻNIENIE: Karolina PAWLIK, IV Liceum Ogólnokształcące, Sosnowiec
WYRÓŻNIENIE: Beata SZCZOTKA, I Liceum Ogólnokształcące, Żywiec

MIEJSCE III: Damian PIELORZ, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V, Opole
MIEJSCE II: Tymoteusz WILK, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V, Opole
MIEJSCE I: Martyna MICHALIK, II Liceum Ogólnokształcące, Tarnowskie Góry

PISZĄ O NAS:

 

 

MATERIAŁY DO POBRANIA:

2018 xxvi dni ziemi logo

 

FINAŁ REGIONALNY KONKURSU – WAŻNE DATY:

06.04.2018 – termin nadsyłania prac konkursowych (część plastyczna i teoretyczna)

22.05.2018 – test oraz oficjalne ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród

05.06.2018 – finał ogólnopolski w Gdańsku

 

vader i prace 450

Niech MOC będzie z Wami!