(R)ewolucje Ziemi - konkurs geologiczny 2020

logo konkursu Nasza Ziemia edycja 2020

(R)EWOLUCJE ZIEMI

Historia Ziemi spisana jest trwale w skałach i skamieniałościach. To one są wiarygodnym źródłem informacji na temat wydarzeń, które rozegrały się w odległej, liczącej nawet miliardy lat przeszłości. I choć planeta nasza ma już dawno za sobą gwałtowne zmiany zachodzące podczas formowania się pierwotnej skorupy ziemskiej, daleko jej jeszcze do pełnej stabilności. Tak... Wraz z upływem czasu burzliwe, rewolucyjne wręcz wypadki i incydenty następują nieco rzadziej, ale... Ciągle za to trwają powolne przekształcenia Ziemi, których siłą napędową jest bez wątpienia tektonika płyt, erozja i przede wszystkim EWOLUCJA! Drogi uczestniku konkursu. Tym razem zadanie jest wyjątkowe. Postaraj się w uchwycić wybrany przez Ciebie moment, epizod lub bohatera (bohaterów) zdarzeń, które wpłynęły w istotny sposób na oblicze i mieszkańców pradawnej Ziemi. Pojawienie się życia w morzu, inwazja na ląd (rośliny i zwierzęta), era panowania majestatycznych dinozaurów, podbój przestworzy, pierwsi ludzie i w końcu włochate cielska zwierząt ostatniej epoki lodowcowej – to tylko przykładowe efekty rewolucyjnych i/lub ewolucyjnych modyfikacji różnorodnych form życia na naszej planecie.

Paweł Woźniak

 

HONOROWY PATRONAT – FINAŁ REGIONALNY KONKURSU
Polskie Towarzystwo Geologiczne Oddział Górnośląski

MATERIAŁY DO POBRANIA:

FINAŁ REGIONALNY KONKURSU – WAŻNE DATY
dla uczestników konkursu z obszaru województw: śląskiego i opolskiego

UWAGA

Informujemy, że w związku z rozwojem epidemii koronawirusa na terenie kraju, zmianie ulega sposób przeprowadzenia XXI edycji konkursu „Nasza Ziemia, środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”, rozgrywanej w b.r. pod hasłem (R)EWOLUCJE ZIEMI:

  • Wydłużony zostaje termin nadsyłania prac konkursowych do 30 kwietnia 2020.
  • Zostaje dopuszczone nadsyłanie prac drogą e-mail.
  • Nie odbędą się testy półfinałowe w siedzibach PIG-PIB oraz finał ogólnopolski – „turniej wiedzy” w Kielcach (część teoretyczna konkursu).
  • Etap półfinałowy i finałowy konkursu, przeprowadzony zostanie jedynie na podstawie oceny nadesłanych prac plastycznych i pisemnych (etap I).
  • Odwołuje się uroczystości wręczenia nagród.
  • Nagrody zostaną przesłane do laureatów pocztą na adres szkoły. W przypadku przesłania pracy przez ucznia z pominięciem szkoły – na adres podany jako adres zamieszkania uczestnika konkursu. Do nagród zostanie dołączony formularz oświadczenia o otrzymaniu nagrody. Bardzo prosimy o wypełnienie go i szybkie odesłanie do właściwego organizatora półfinału/finału w załączonej kopercie ze znaczkiem.
  • Wyniki etapu półfinałowego konkursu (finał regionalny, woj. śląskie i opolskie) opublikowane zostaną na stronie internetowej 2 czerwca 2020.
  • Wyniki finału ogólnopolskiego konkursu opublikowane zostaną na stronie internetowej 15 czerwca 2020

 

Chyba nikt z nas – koordynatorów regionalnych oraz innych osób uczestniczących w pierwszym spotkaniu organizacyjnym (listopad 2019) dotyczącym XXI edycji konkursu nie przypuszczał, jak bardzo hasło tegorocznej imprezy odpowiadać będzie globalnej sytuacji z którą przyszło zmagać się w 2020 roku naszej starej, dobrej Ziemi... Tak. Oto my – ludzie, dumni gospodarze trzeciej planety od Słońca, doświadczyliśmy niespodziewanie burzliwych, rewolucyjnych i dramatycznych czasami wydarzeń, wywołanych przez – no właśnie – coś niewyobrażalnie małego, misternego, a zarazem obdarzonego potężną, niszczycielską siłą! Koronawirus (COVID-19) całkowicie zmienił styl naszego życia, a przy okazji Świat, gospodarkę i pewnie też trochę nas samych. Właściwie z dnia na dzień zostaliśmy przeniesieni z dobrze znanych i lubianych miejsc oraz obszarów rzeczywistych w duszną i obcą cyberprzestrzeń wirtualną pełną zadań i czynności wykonywanych zdalnie lub online. Konkurs nie okazał się w tej sytuacji jakimś nadzwyczajnym wyjątkiem. Stąd jego – delikatnie mówiąc – niestandardowy przebieg, różniący się znacznie od tego, do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić przez ostatnich dwadzieścia lat. Mimo to, w tak ekstremalnej sytuacji udało go się przeprowadzić, za co serdecznie dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom, a zwłaszcza uczestnikom finału regionalnego obejmującego woj. śląskie i opolskie. Do Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB dotarło 78 prac (w tym 44 plastyczne i 34 pisemne) i zapewniam – każda z nich, bez wyjątku sprawiła mi/nam wiele radości! Wierzę w to, że i Wy bawiliście się dobrze i zgłębiliście zarazem swoją wiedzę podczas ich tworzenia. Pamiętajcie – nie każdy może być wielkim geologiem, ale wielki geolog może objawić się w każdym! Niech Moc będzie z Wami. Zawsze...

Paweł Woźniak

 

XXI FINAŁ REGIONALNY KONKURSU GEOLOGICZNEGO
„(R)EWOLUCJE ZIEMI”, 2020
Oddział Górnośląski PIG-PIB w Sosnowcu

WYNIKI:

 CZĘŚĆ PLASTYCZNA – NAGRODY GŁÓWNE
I MIEJSCE: Aleksandra Wierzbińska, Szkoła Podstawowa nr 21, Bytom
II MIEJSCE: Sara Maciążek, Szkoła Podstawowa nr 13, Zawiercie
III MIEJSCE: Filip Pelczar, Zespół Szkół w Byczynie

CZĘŚĆ PLASTYCZNA – WYRÓŻNIENIA
Magdalena Mendel, Zespół Szkół w Byczynie
Nikola Turek, Szkoła Podstawowa nr 54, Bytom
Oskar Ogrodowski, Szkoła Podstawowa FILOMATA, Gliwice
Jakub Płaza, Szkoła Podstawowa nr 8, Jaworzno
Wiktoria Karbowniczek, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 16, Opole
Maja Kolankiewicz, Szkoła Podstawowa nr 6, Siemianowice Śląskie
Przemysław Izydorczyk, Szkoła Podstawowa nr 15, Tarnowskie Góry
Mateusz Kołodziejczyk, Publiczna Szkoła Podstawowa, Ujazd
Zofia Kośmider, Publiczna Szkoła Podstawowa, Ujazd
Emilia Gryc, Szkoła Podstawowa nr 13, Zawiercie

CZĘŚĆ TEORETYCZNA, UCZNIOWIE KLAS VII i VIII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
MIEJSCE I: Aleksandra Cisek, Szkoła Podstawowa nr 1, Bieruń
MIEJSCE II: Martyna Kręcichwost, Szkoła Podstawowa nr 10, Jaworzno
MIEJSCE III: Teodor Madaj, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13, Katowice
WYRÓŻNIENIE: Sara Jóźwik, Szkoła Podstawowa nr 10, Jaworzno
WYRÓŻNIENIE: Oliwia Jurkowska, Szkoła Podstawowa nr 45, Katowice
WYRÓŻNIENIE: Piotr Tokarz, Szkoła Podstawowa nr 45, Sosnowiec

CZĘŚĆ TEORETYCZNA, UCZNIOWIE SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
MIEJSCE I: Patryk Wilk, III Liceum Ogólnokształcące, Tychy
MIEJSCE II: Izabela Pielorz, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V, Opole
MIEJSCE III: Julia Tulin, III Liceum Ogólnokształcące, Katowice
WYRÓŻNIENIE: Kamil Pustelnik, Liceum Ogólnokształcące w Bieruniu
WYRÓŻNIENIE: Tatiana Wieczorek, II Liceum Ogólnokształcące, Tarnowskie Góry
WYRÓŻNIENIE: Emilia Zwardoń, I Liceum Ogólnokształcące, Żywiec

 

 

vader w kamieniołomie zalas

Niech MOC będzie z Wami!