Trzęsienie ziemi na greckiej wyspie Kos

Dwie osoby zginęły a sto zostało rannych – to bilans trzęsienia ziemi, które nawiedziło wschodnie rejony Morza Egejskiego. Największe zniszczenia odnotowano w mieście Kos na greckiej wyspie o tej samej nazwie.

Wstrząsy o magnitudzie 6,7 wystąpiły po północy 21 lipca. Epicentrum trzęsienia znajdowało się między wyspą Kos a miastem Bodrum na wybrzeżu Turcji. Głębokość ogniska drgań sejsmolodzy określili na około 10 km. Po głównych wstrząsach w kolejnych godzinach nastąpił szereg drgań wtórnych o maksymalnej magnitudzie 4,8.

trzesienie kos 3

Lokalizacja trzęsienia na mapie Google

Wstrząsy spowodowały zniszczenia w centrum miasta Kos. Według świadków trzęsienie spowodowało też niewielkie tsunami. Fala wdarła się w głąb dzielnicy portowej. Ofiary śmiertelne to dwóch młodych ludzi – Turek i Szwed. Zginęli w wyniku zawalenia się dachu baru, w którym się znajdowali podczas trzęsienia. Wśród stu rannych, trzy osoby są w poważnym stanie.

trzesienie kos

Szczegółowa lokalizacja trzęsienia. Źródło EMSC

Geneza trzęsienia na Kos najprawdopodobniej jest bezpośrednio związana z aktywnością na styku mikropłyt anatolijskiej, która jest częścią płyty eurazjatyckiej, oraz egejskiej. Także w tym rejonie znajduje się uskok anatolijski, który należy do najbardziej aktywnych na Ziemi. Dlatego w tej okolicy zawsze można spodziewać się wstrząsów.

Tekst: Andrzej Rudnicki

wykorzystano materiały PAP oraz European-Mediterranean Seismological Centre (EMCS)