Trzęsienie ziemi w Meksyku

8 września doszło do bardzo silnego trzęsienia ziemi w południowym Meksyku.

Magnituda wstrząsu wyniosła 8, a być może nawet 8,4. Dotychczasowe informacje donoszą o co najmniej 64 ofiarach śmiertelnych i ponad 200 rannych.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod dnem Oceanu Spokojnego na pacyficznej płycie litosfery Cocos, około 123 kilometrów od miasta Tres Picos w stanie Chiapas, na głębokości 35 kilometrów (źródło: USGS). Płyta kokosowa w tym rejonie ulega subdukcji (podsuwa się) pod płytę północnoamerykańską i jej nagły ruch wywołał powstanie fal sejsmicznych będących przyczyną wstrząsu. W stolicy Meksyku zakołysały się budynki, a przestraszeni mieszkańcy wybiegli na ulice. Z wielu okien wypadły szyby.

Trzęsienie na Pacyfiku spowodowało niewielką falę tsunami (o wysokości 70 cm) u wybrzeży Meksyku, a w innych rejonach Ameryki Środkowej prawdopodobnie nie osiągną one więcej niż 2-3 metry.

Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Meksyku od 1985 roku, kiedy to południowe wybrzeże kraju nawiedził niszczycielski żywioł o magnitudzie 8,1 i pochłonął 9,5 tys. ofiar śmiertelnych.

zdjecie meksyk

Lokalizacja miejsca trzęsienia ziemi

Włodzimierz Mizerski