Tragiczny wstrząs w kopalni "Rudna"

12 stycznia 2019 r. w sieciach sejsmologicznych zarejestrowany został wstrząs sejsmiczny w obrębie Legnicko-Głogowskiego Zagłębia Miedziowego. Wstrząs ten został zarejestrowany także w sieci sejsmologicznej państwowej służby geologicznej PSG_SEJS_NET.

wstrzas rudna tabela

Parametry wstrząsu zarejestrowanego przez sieć PSG_SEJS_NET w obrębie Legnicko-Głogowskiego Zagłębia Miedziowego

Wstrząs nastąpił o godzinie 08:58:27 UTC (09:58:27 czasu lokalnego) w należącej do KGHM kopalni rudy miedzi "Rudna" w Polkowicach.

Lokalizacja zjawiska została określona na 51.52 N; 16.09 E, a głębokość ogniska na 2 km. Magnitudę EMSC podało M 3.8, ale jest to wartość przeszacowana. Kopalnia podała, że zaobserwowana energia zjawiska wyniosła rzędu 107J. Wstrząs był wynikiem prowadzonej w tym rejonie działalności górniczej. W kopalni doszło do obwału stropu – najgroźniejszego zjawiska w eksploatacji metodą filarowo-komorową. Zginęła jedna osoba, a 6 zostało rannych.

rudna wstrzas mapa

Mapa lokalizacji epicentrum wstrząsu sejsmicznego z terenu Polski (Kopalnia "Rudna", 2019-01-12, godz. 08:58:27 UTC) zarejestrowanego w bazie EMSC (dane EMSC).

Wstrząs zarejestrowały również stacje sejsmologiczne sieci PLSN IGF PAN

rudna wstzas sejsmogram

Przykład rejestracji wstrząsu sejsmicznego z terenu Polski (Kopalnia "Rudna", 2019-01-12, godz. 08:58:27 UTC) zarejestrowanego na stacjach należących do sieci sejsmicznej PSG_SEJS_NET (dane EMSC)

Centrum Geozagrożeń
Projekt: Monitoring Geodynamiczny Polski