EarthCache - sposób na edukację geologiczną

10 sierpnia 2019 r. pracownicy Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu poświęconym geologicznym skrytkom typu EarthCache. To element specyficznego rodzaju gry terenowej - geocachingu. Spotkanie odbyło się w Karłowie - sercu Gór Stołowych - i było organizowane przez Park Narodowy Gór Stołowych oraz krajowego recenzenta skrytek typu EarthCache, występującego w świecie geocachingu pod pseudonimem GeoAwarePL2.

Pracownicy Instytutu zaprezentowali założenia projektu "Upowszechnianie wiedzy o geologii, górnictwie i ochronie georóżnorodności", realizowanego od początku 2019 roku w ramach zadań państwowej służby geologicznej. Ten ogólnopolski projekt zakłada m.in. opracowanie geologicznych gier miejskich i tzw. questów, ścieżek i tablic oraz broszur i folderów geoedukacyjnych. Jednym z zadań jest także założenie 200 nowych skrytek EarthCache, wykorzystywanych jako nowatorska metoda promocji nauk o Ziemi wśród specyficznego i stale zwiększającego się grona odbiorców.

geocache1

Warsztaty pracy geocachera

Wizyta pracowników Oddziału Dolnośląskiego w Parku Narodowym Gór Stołowych nie była spowodowana wyłącznie uczestnictwem w spotkaniu geocachingowym. W ramach realizowanego projektu planujemy działać wspólnie na wielu (geo)polach: ochrony georóżnorodności, geoedukacji i geoturystyki oraz, oczywiście, geocachingu!

geocache2

Góry Stołowe będą jednym z miejsc, gdzie zostaną założone nowe skrytki EarthCache

Geocaching to rodzaj gry terenowej, podczas której użytkownicy za pomocą odbiorników GPS i wskazówek szukają skrytek (ang. geocache), uprzednio ukrytych przez innych uczestników. Geocaching został zapoczątkowany w maju 2000 roku, wraz z odkodowaniem sygnału wysyłanego przez satelity. Oprócz angielskiego słowa "geocache" stosuje się wymiennie takie nazwy jak "skrzynka", "skrytka" albo "kesz". EarthCache jest jedną z odmian takich skrytek, nie posiadającą fizycznego pojemnika. Ideą tworzenia tego typu punktów jest popularyzacja wiedzy o Ziemi i pokazanie miejsc wyjątkowych pod względem geologicznym.

W tym roku mija 15 lat o utworzenia pierwszej na świecie skrytki typu EarthCache, która powstała 1 października 2004 r. w Australii z inicjatywy geologa Gary'ego Lewisa i we współpracy z The Geological Society of America.

PIG jest jedyną instytucją (obok The Geological Society of America), która objęła EarthCache swoim patronatem.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Zboińska, Mateusz Szadkowski