Muzeum Geologiczne na Mega Event Geocaching Party

GEOCACHING to międzynarodowa gra terenowa, polegająca na odnajdywaniu za pomocą urządzenia GPS lub smartfona ukrytych wcześniej skrytek (tzw. cache, kesze). Od 2004 roku powstają Earth Cache - wyjątkowe kesze, które nie posiadają pojemnika, a ich znalezienie polega na dotarciu do określonego unikalnego miejsca związanego z geologią i podaniu odpowiedzi na pytania związane z tym miejscem.

Gracze spotykają się na tzw. eventach. W dniach 23 - 25 sierpnia 2019 r. odbyło się wydarzenie zakwalifikowane jako Mega Event, w którym udział zadeklarowało ponad 700 osób. To już czwarta odsłona Mega Eventu Geocaching Party w Polsce oraz trzecie towarzyszące Mistrzostwom Polski w Geocachingu. W tym roku impreza odbyła się w Warszawie pod hasłem "Warszawskie Legendy". Głównym miejscem spotkania była Szkoła Podstawowa nr 75 im. Marii Konopnickiej w Warszawie, ale w ciągu trzech dni, w kilku innych miejscach stolicy, odbywały się wydarzenia towarzyszące.

W Geocachingu jest specjalne miejsce dla geologii (EarthCaching) dlatego w tym wydarzeniu od kilku lat bierze udział Państwowy Instytut Geologiczny - PIB. W tym roku Muzeum Geologiczne PIG-PIB przygotowało z tej okazji na terenie szkoły stoisko geologiczne i wystawę minerałów. Ponadto, Marlena Świło wygłosiła wykład pt. "Wielkie wymierania w dziejach ziemi". Dużą popularnością cieszyły się prowadzone na stoisku warsztaty z rozpoznawania skał i skamieniałości – to wiedza, którą potem keszerzy wykorzystają w zdobywaniu kolejnych EarthCachy. Dzięki praktycznym zajęciom można było sprawdzić i uzupełnić swoją wiedzę o skałach i minerałach, a także dowiedzieć się czegoś więcej o skamieniałościach znajdowanych w różnych rejonach naszego kraju.

Konkursy geologiczne, rebusy, puzzle, mineralogiczne memory czy gra w „geologiczną wojnę” pozwoliły uczestnikom rozszerzyć swoją wiedzę na temat surowców mineralnych i procesów kształtujących naszą planetę

W niedzielę, w ramach Geocaching Party, w Muzeum Geologicznym odbył się event, podczas którego uczestnikom zapewniono oprowadzenie z przewodnikami i zajęcia dla dzieci. Zaproponowaliśmy dwie ścieżki tematyczne: "Kolorowy świat minerałów" oraz "Historia geologiczna Polski" (w języku polskim i angielskim).

mec2 mec11

Zaplanowana godzina zwiedzania okazała się dla pasjonatów zbyt krótkim czasem dla wyjaśnienia wszystkich nurtujących ich pytań

Na terenie Muzeum znajduje się siedem skrytek typu EarthCache, które każdego roku przyciągają do nas tysiące turystów z całego świata. W niedzielę usłyszeliśmy wiele ciepłych słów i podziękowań za owocną współpracę. 

mec1

Na terenie Muzeum znajduje się siedem skrytek typu EarthCache

Udział Instytutu w tej fascynującej grze weźmiemy również w październiku br. z okazji 15-tej rocznicy powstania pierwszego EarthCacha. Dużym przedsięwzięciem będzie stworzenie w kolejnych latach około 200 skrytek typu EarthCache. Zapraszamy do wspólnego spędzania czasu. https://www.geocaching.pl

mec3

Do muzealnego logbooka wpisało się ponad 100 keszerów

GEOCACHING to międzynarodowa gra terenowa, polegającej na odnajdywaniu za pomocą urządzenia GPS lub smartfona ukrytych wcześniej skrytek. Geocache nazywany też skrytką lub keszem to ukryty pojemnik przeznaczony do szukania. Każda skrytka posiada swój opis w serwisie internetowym geocaching.com. - podaje się współrzędne geograficzne, dodaje opis, czasem zdjęcia lub zagadkę, ceniona jest ciekawa historia bądź lokalizacja.

Niektóre skrytki tzw. EarthCache polegają na odwiedzeniu wskazanego przez współrzędne miejsca i udzieleniu odpowiedzi na pytania z zakresu szeroko pojętych nauk o Ziemi – najczęściej z geologii. Od 2014 roku powstało ok. 20 tysięcy skrytek EarthCache na całym świecie.

zaj gcme mec9

Tekst: Izabela Olczak-Dusseldorp

logo sfinansowano Udział Muzeum Geologicznego w Mega Eventu Geocaching Party został zorganizowany w ramach tematu „Upowszechnianie wiedzy z zakresu geologii oraz promocja działań służby geologicznej” oraz sfinansowany ze środków NFOŚiGW