Kolejna edycja konkursu "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro"

Rusza XXI edycja konkursu geologiczno-środowiskowego Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro. W tym roku zachęcamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do obserwacji zmian, które zarówno w przeszłości geologicznej, jak i obecnie zachodzą na naszej planecie. Hasło tegorocznej edycji brzmi: (R)ewolucje Ziemi!

Tym razem zadanie jest wyjątkowe. Uczestnicy muszą uchwycić w swojej pracy plastycznej wybrany moment, epizod lub bohatera (bohaterów) zdarzeń, które wpłynęły w istotny sposób na oblicze i mieszkańców  Ziemi. Pojawienie się życia w morzu, inwazja na ląd (rośliny i zwierzęta), era panowania dinozaurów, podbój przestworzy, pierwsi ludzie i w końcu zwierzęta z ostatniej epoki lodowcowej – to tylko przykładowe efekty rewolucyjnych i/lub ewolucyjnych modyfikacji różnorodnych form życia na naszej planecie. Z niecierpliwością czekamy na Wasze prace. 

Konkurs obejmuje obszar całej Polski, podzielonej na regiony konkursowe. Odbywa się w dwóch kategoriach i dla trzech grup wiekowych:

 1. konkurs plastyczny – dla uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych,
 2. konkurs wiedzy geologicznej:
 • dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych
 • dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Konkurs przeprowadzany jest etapowo. Część plastyczna konkursu przeprowadzana jest w dwóch etapach:

 • etap półfinałowy – odbywa się równocześnie w całym kraju, przeprowadzany jest przez ośrodki organizatora według podziału regionalnego,
 • etap finałów ogólnopolskich – w bieżącym roku zorganizowany będzie przez Muzeum Geologiczne PIG-PIB wraz z Odziałem Świętokrzyskim PIG-PIB i odbędzie się w Kielcach.

Konkurs wiedzy geologicznej przeprowadzany jest w trzech etapach:

 • etap półfinałowy I – odbywa się równocześnie w całym kraju, przeprowadzany jest przez ośrodki organizatora według podziału regionalnego,
 • etap półfinałowy II – przeprowadzany jest przez ośrodki organizatora (j.w.) w dniu uroczystości półfinałowych,
 • etap finałów ogólnopolskich – w bieżącym roku zorganizowany będzie przez Muzeum Geologiczne PIG-PIB wraz z Odziałem Świętokrzyskim PIG-PIB i odbędzie się w Kielcach.

Laureaci trzech pierwszych miejsc w finale ogólnopolskim na poziomie szkół ponadpodstawowych zdobywają w tym roku indeksy wyższych uczelni:

 • Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego
 • Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego

Regulamin konkursu

Strona konkursu: www.pgi.gov.pl/konkurs-geologiczny-2020.html

Życzymy miłej zabawy i sukcesu w konkursie!