Ukazał się czerwcowy numer Przeglądu Geologicznego

Kolejny numer Przeglądu Geologicznego jest już dostępny on-line. Czasopismo ukazuje się nieprzerwanie od 1953 roku - dotychczas wydano już 808 numerów. Przegląd Geologiczny jest miesięcznikiem adresowanym do środowiska geologów i specjalistów z pokrewnych dziedzin nauki. Publikujemy w nim recenzowane artykuły naukowe, w tym przeglądowe i metodyczne, artykuły informacyjne, materiały gospodarcze, ekonomiczne, organizacyjne, prawne i dotyczące działalności administracji geologicznej, a także wspomnienia, recenzje książek oraz relacje z historycznych i współczesnych wydarzeń geologicznych. Wydajemy także specjalne zeszyty tematyczne i związane z ważnymi konferencjami geologicznymi.

Czerwcowy numer Przeglądu Geologicznego otwiera artykuł prof. Aleksandra Lipińskiego pt. "Wpływ regulacji dotyczącej stanu zagrożenia epidemią (stanu epidemii) koronawirusa na problematykę regulowaną Prawem geologicznym i górniczym". Autor analizuje, czy wprowadzony stan epidemiczny oraz przyjęte akty prawne, regulujące funkcjonowanie państwa w czasie trwania zagrożenia koronawirusem wpływają na terminy ustalone decyzjami podjętymi na podstawie prawa geologicznego i górniczego, a zwłaszcza czy w jakikolwiek sposób zostają one wydłużone.

W artykule "Kamienne bruki Starego Rynku w Poznaniu jako element dziedzictwa kulturowego" Janusz Skoczylas i Łukasz Skoczylas zajęli się petrograficzną analizą kamiennego wystroju nawierzchni. W nawiązaniu do pomysłu zastąpienia historycznej kamiennej powierzchni współczesną, autorzy zajęli stanowisko, że zarówno jakość, jak i ilość występujących tu materiałów skalnych jest w pełni wystarczająca do przeprowadzenia renowacji. Przede wszystkim powinno to dotyczyć granitowo-gnejsowej, bazaltowej, kwarcowej i porfirowej kostki brukowej, wykorzystywanej jako płyty chodnikowe i krawężniki.

Zapraszamy  do lektury!

pg06 okladka

Aby przeczytać bezpłatnie cały numer on-line, kliknij TUTAJ >>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do Newslettera Państwowej Służby Geologicznej