Zapraszamy w podróż szlakiem geologii!

Na ogrodzeniu naszej siedziby w Warszawie zaprezentowaliśmy nową ekspozycję plenerową pod tytułem „Szlakiem geologii”. Wystawa zabiera nas w krótką podróż od Bałtyku aż po Tatry, pokazując miejsca atrakcyjne zarówno pod względem turystycznym, jak i geologicznym.

 Nowa wystawa na ogrodzeniu PIG-PIB przy ul. Rakowieckiej w Warszawie (od strony przystanku Wiśniowa 02)

Nowa wystawa na ogrodzeniu PIG-PIB przy ul. Rakowieckiej 4 w Warszawie (od strony przystanku Wiśniowa 02)

Spacerując wzdłuż ulicy Rakowieckiej, ruszamy w wędrówkę i odwiedzamy 22 niezwykłe miejsca w naszym kraju. Piękne zdjęcia wzbogacone krótkim komentarzem to prawdziwa PIGułka wiedzy. Pierwszym miejscem na „szlaku geologii” jest najwyższy klif na polskim wybrzeżu – Góra Gosań, z której rozpościera się piękny widok na Zatokę Pomorską i brzeg wyspy Uznam. Następnie szlak prowadzi nas przez malownicze tereny Pojezierza Kaszubskiego i Równiny Augustowskiej. W dalszej kolejności odwiedzamy Góry Świętokrzyskie, Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, Wyżynę Lubelską i Sudety, a wędrówkę kończymy w Tatrach – w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i przy wodospadzie Wielka Siklawa.

Plansza wystawy Szlakiem geologii

Jedna z plansz wystawy "Szlakiem geologii"

Wystawa Szlakiem geologii na ogrodzeniu Państwowego Instytutu Geologicznego przy ul. Rakowieckiej 4

Wystawa plenerowa "Szlakiem geologii"

Prezentowane na wystawie góry, doliny, jeziora, nadmorskie klify czy jaskinie i ostańce skalne – mimo, że tak różne, łączy jedno – wszystkie są wynikiem procesów geologicznych, które zachodziły w minionych epokach i które trwają do dziś. Najstarsze z nich miały miejsce kilkaset milionów lat temu. Przeważającą część krajobrazu Polski modelowały procesy związane z działalnością lądolodu. Jego aktywność miała wymiar twórczy i destrukcyjny zarazem. W wyniku akumulacji powstały m.in. moreny czołowe – jak np. wzniesienie Wieżyca, w wyniku erozji zaś – doliny górskie czy rynny polodowcowe tworzące dzisiaj głębokie jeziora rynnowe.

Plansza wystawy Szlakiem geologii


W trudnym czasie, wywołanym epidemią koronawirusa, wiele osób musiało zrezygnować z wakacji, podróży i eksplorowania nowych miejsc. Mamy nadzieję, że wystawa pozwoli odkryć ciekawe, być może nieznane wcześniej miejsca, i stanie się inspiracją na następne – miejmy nadzieję, że już bezpieczne – wakacje.

Wystawa plenerowa Szlakiem geologii

Lokalizacja wystawy plenerowej Szlakiem geologii

Wystawa „Szlakiem geologii” objęta jest patronatem honorowym Ministra Klimatu i Środowiska – Pana Michała Kurtyki. Została opracowana w ramach projektu „Upowszechnianie wiedzy z zakresu geologii oraz promocja działań służby geologicznej” i sfinansowana została ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nowa ekspozycja zastąpiła wystawę „Surowce mineralne Polski pod mikroskopem”, która zyska „drugie życie” i prawdopodobnie eksponowana będzie na terenie jednej ze szkół publicznych w Otwocku.

Wystawa „Szlakiem geologii” jest dostępna online, a do korzystania z niej również jako pomocy dydaktycznej, zachęcamy wszystkich nauczycieli przyrody i geografii.

Zobacz: pdf Wystawa "Szlakiem geologii" (28.89 MB) |

PATRONAT HONOROWY
 
mk logo cmyk2rgb

Tekst: Krystian Lisiak, Anna Bagińska Zdjęcia: Michał Zieliński, Krystian Lisiak

logotyp nfosigw

Projekt: "Upowszechnianie wiedzy z zakresu geologii oraz promocja działań służby geologicznej" 

 

 

zapisz sie do newslettera psg