PIG-PIB na Industriadzie w Czeladzi

W dniu 11 września 2021 r. przedstawiciele Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB mieli przyjemność brać udział w XII edycji "Industriady", która odbyła się  w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi. "Industriada" to coroczne święto i główne wydarzenie promujące Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jest to największy jednodniowy festiwal kultury dziedzictwa poprzemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Mottem przewodnim tegorocznej "Industriady" było hasło „Technika. To Was zaskoczy!”. Świętowaliśmy tego dnia wspólnie z tysiącami uczestników 341 wydarzeń w 38 obiektach zlokalizowanych w 25 miejscowościach województwa śląskiego.

Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego zorganizowali warsztaty dla dzieci i młodzieży, w trakcie których prezentowano m.in. okazy geologiczne, profile rdzeni wiertniczych, przyrządy służące do poboru i analiz wód podziemnych. Dla najmłodszych zorganizowano liczne konkursy, gry i zabawy. Goście mieli również możliwość wysłuchania prelekcji pt. „Przygoda z geologią” przybliżającej praktyczne aspekty pracy geologa.

Industriasa 2021

Pracownicy PIG-PIB zaprezentowali zagadnienia związane z prawem geologiczno-górniczym, badaniem warunków gruntowych przed posadowieniem budowli oraz budową ujęć wód podziemnych. Stoisko Instytutu cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno tych najmłodszych, jak i trochę starszych odwiedzających tego dnia Galerię Elektrownia.

Industriada 2021

Z okazji Święta Zabytków Techniki, organizowanych w Czeladzi już po raz szósty, tradycyjnie ukazała gazeta NA SATURNIE – "jednodniówka" Muzeum Saturn w Czeladzi, ukazująca się tylko raz w roku z okazji "Industriady". Tegoroczny numer poświęcony był praktycznie w całości Oddziałowi Górnośląskiemu PIG - PIB w 100-lecie działalności Instytutu na terenie zagłębia węglowego. Za to docenienie i uhonorowanie naszej pracy dla regionu dziękujemy szczególnie Pani Wiesławie Konopelskiej z Urzędu Miejskiego w Czeladzi, która od początku przygotowuje to specjalne wydawnictwo.

Gazetka Saturn strona 1   gazetka Saturn strona 2   gazetka Saturn strona 3

Wśród wielu odwiedzających nas gości obecny był również Burmistrz Czeladzi Pan Zbigniew Szaleniec.

W ramach INDUSTRIADY 2021 w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprezentowaliśmy również jubileuszowe wystawy plenerowe „100 lat Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu" oraz „Historie spisane w skałach”, przygotowane z okazji tego wyjątkowego święta naszego Oddziału w Sosnowcu.

Industriada 2021

Tekst: Marcin Karpiński, Weronika Nadłonek
Zdjęcia: Michał Żaba

Galeria zdjęć