Relacja z Nocy Bibliotek 2021 w PIG-PIB

Tegoroczna edycja Nocy Bibliotek przebiegała w pięknych wnętrzach Biblioteki Geologicznej Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB dość nietypowo. Gościliśmy zwiedzających w niedzielę 10 października, ale w godzinach otwarcia Muzeum Geologicznego PIG-PIB. Wydarzenie miało charakter wystawowy.

W czytelni Biblioteki Geologicznej zaprezentowaliśmy dwie ekspozycje. Pierwsza, w myśl hasła akcji "Czytanie wzmacnia!" zawierała literaturę popularnonaukową zgromadzoną w zbiorach biblioteki. Szczególną popularnością cieszyły się publikacje geoturystyczne oraz wolumeny poświęcone kamieniom szlachetnym. Najmłodsi czytelnicy rozsiadali się w wygodnych fotelach z albumami o dinozaurach na kolanach.

Noc Bibliotek w Bibliotece Geologicznej, ekspozycja

Ekspozycja książek w Bibliotece Geologicznej PIG-PIB

Na drugą mini wystawę starych druków składało się kilka wybranych tytułów ze zgromadzonej kolekcji. "Rzeczy kopalnych osobliwie zdatnieyszych szukanie, poznanie i zazycie [...]" Jana Krzysztofa Kluka wystawiono wraz z reprintem, a całość prezentowała się bardzo elegancko Z kolei dzieło Georgiusa Agricoli "De re metallica libri XII quibus officia, instrumenta, machinae…" cieszyło oko wielu gości bogatym zbiorem ilustracji.

noc bibliotek2021 1

Wystawa starych druków i ich reprintów

Przeglądanie i studiowanie literatury umilała muzyka klasyczna. W korytarzu do czytelni swoje miejsce znalazły prezenty dla zwiedzających w postaci zestawów do kolorowania, książek popularnonaukowych wydanych przez PIG-PIB, a także zakładek do książek i cyklu artykułów z Przeglądu Geologicznego na temat Biblioteki Geologicznej, Muzeum Geologicznego oraz historii Państwowego Instytutu Geologicznego.

Cieszymy się, że tak wiele osób skorzystało z odwiedzenia naszej czytelni. Dziękujemy za odwiedziny, inspirujące rozmowy i wspaniały entuzjazm najmłodszych gości.

noc bibliotek

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Organizatorem akcji jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Noc Bibliotek jest organizowana w całej Polsce od 2015 roku.

Tekst i zdjęcia: Żaneta Bartosińska