Kolejny numer Przeglądu Geologicznego udostępniony online

Kolejny numer "Przeglądu Geologicznego" jest już bezpłatnie dostępny on-line. Czasopismo ukazuje się nieprzerwanie od 1953 roku - dotychczas wydano już 825 numerów. 

W najnowszym numerze (tom 69 numer 11) przedstawiamy artykuł o najnowszym odkryciu śladów dinozaurów w kopalni odkrywkowej surowców ilastych w Borkowicach w województwie mazowieckim. Odkrywcy - prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski i dr Grzegorz Niedźwiecki wskazują, że znaleziska tropów wskazują na złożony zespół faunistyczny dinozaurów zamieszkujący ten obszar około 200 milionów lat temu. Największe dotychczas zarejestrowane w Borkowicach ślady dinozaurów drapieżnych osiągają prawie 40 cm długości. Borkowice to prawdziwy skamieniały skarbiec, stanowisko pod każdym względem wyjątkowe, a dla naukowców to wyjątkowa okazja na lepsze poznanie wczesnej ewolucji dinozaurów. 

Ponadto, w numerze zamieszczono także blok artykułów zaprezentowanych podczas warsztatów dla przedstawicieli geologii samorządowej, zorganizowanych przez Państwowy Instytut Geologiczny - PIB.

"Przegląd Geologiczny" jest miesięcznikiem adresowanym do środowiska geologów i specjalistów z pokrewnych dziedzin nauki. Publikowane są w nim recenzowane artykuły naukowe, w tym przeglądowe i metodyczne, artykuły informacyjne, materiały gospodarcze, ekonomiczne, organizacyjne, prawne i dotyczące działalności administracji geologicznej, a także wspomnienia, recenzje książek oraz relacje z historycznych i współczesnych wydarzeń geologicznych. Wydawane są także specjalne zeszyty tematyczne i związane z ważnymi konferencjami geologicznymi.

Zapraszamy  do lektury!

Czytaj bezpłatnie cały numer on-line >>

 Artykuły otwierają się w nowym oknie w formie plików PDF.

grafika ilustracyjna