Piknik "Polska – Mongolia bliżej siebie"

28 maja 2022 r. odbył się piknik "Polska – Mongolia bliżej siebie", zorganizowany z okazji obchodów 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy obu krajami. Wydarzenie odbyło się na terenie Muzeum Historycznego Skierniewic i obfitowało w wydarzenia promujące kulturę i tradycje Mongolii oraz obustronne relacje, w tym również te naukowe. W wydarzeniu wzięli udział pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB, proponując odwiedzającym liczne atrakcje i ciekawostki.

Polska i Mongolia mają bardzo długie tradycje wspólnych badań geologicznych, w tym paleontologicznych. Słynne polsko-mongolskie wyprawy na pustynię Gobi przyniosły naukowemu światu mnóstwo nowej, często zaskakującej wiedzy. To właśnie geologia Mongolii oraz efekty licznych wypraw, w których brali udział geolodzy z PIG-PIB, były tematem przewodnim stoiska Muzeum Geologicznego. Zaprezentowano na nim m.in. skały i skamieniałości pochodzące z Mongolii, które znajdują się w kolekcji Instytutu oraz plansze o miejscach ich pochodzenia.

Pracownicy Muzeum Geologicznego oraz Biura Promocji i Komunikacji PIG - PIB przedstawili na stanowiskach edukacyjnych bogactwo minerałów, skał i skamieniałości nie tylko z Mongolii, ale także z całego świata. Najmłodsi uczestnicy mogli wcielić się w rolę uczestników wypraw paleontologicznych i własnoręcznie wykopać szkielet dinozaura oraz dopasować do niego brakujące kości oraz wykonać gipsowy odlew tropów dinozaurów, z których słynie pustynia Gobi.

Oprócz poznawania geologii Mongolii, podczas pikniku można było również zatopić się w mongolską kulturę. Na stoiskach wystawców i w jurtach można było spróbować mongolskich przysmaków, zagrać w gry czy dowiedzieć się więcej na temat tradycyjnej medycyny. Wystawcy i zaproszeni goście zaprezentowali tradycyjne stroje mongolskie, a na scenie wystąpili liczni artyści, zarówno muzycy, jak i tancerze. 

W trakcie obchodów można było obejrzeć dwie wystawy: wystawę fotograficzną pt. „Mongolia bliżej”, autorstwa Katarzyny Sarandzul-Cessak, prezentującej niezwykłe krajobrazy mongolskich stepów oraz portrety zamieszkujących go społeczności oraz wystawę malarstwa mongolskiego artysty OTGO Otgonbayar Ershuu.

Wietrzna i deszczowa pogoda bardzo starała się wystraszyć zwiedzających, ale jej się nie udało. Impreza, w tym również stoisko PIG - PIB, było chętnie odwiedzane zarówno przez starszych, jak i młodszych gości.