Film EuroGeoSurveys został doceniony na festiwalu Earth Futures Festival 2022

Miło jest nam poinformować, że do tegorocznej edycji festiwalu filmowego Earth Futures Festival został zgłoszony obraz przygotowany przez EuroGeoSurveys (EGS), stowarzyszenie reprezentujące 37 służb geologicznych z całej Europy. Chociaż film nie zakwalifikował się do nagrody, to został doceniony przez jury oraz publiczność i wskazany jako jedno z 50 najlepszych dzieł spośród 972 zgłoszonych obrazów. W filmie można obejrzeć kadry z prac geologicznych prowadzonych w Polsce, a także specjalistów z Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB.

Film można obejrzeć na stronie Festiwalu: www.earthfuturesfestival.com/the-films/v/eurogeosurveys

kadr z filmu o geologii

Kadr początkowy z filmu EuroGeoSurveys

Obraz będzie również prezentowany podczas pokazów organizowanych we wrześniu i październiku 2022 r. w Nowym Jorku, Paryżu oraz Sydney.

Festiwal Earth Futures to nowy, międzynarodowy konkurs filmowy, którego misją jest podniesienie świadomości roli nauk o Ziemi (w tym geologii) w tworzeniu zrównoważonej przyszłości i dostarczanie rozwiązań dla najważniejszych globalnych wyzwań - od adaptacji do zmian klimatycznych po zarządzanie zasobami naturalnymi, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, minimalizację geozagrożeń czy wdrażanie idei Smart City. Festiwal jest realizowany we współpracy z Międzynarodowym Programem Nauki o Ziemi UNESCO i wspierany przez Międzynarodową Unię Nauk Geologicznych, reprezentującą ponad milion geologów z całego świata.

Stowarzyszenie EuroGeoSurveys funkcjonuje od roku 1971 roku, kiedy utworzono pierwszą grupę dyskusyjną Western European Geological Surveys (WEGS), dotyczące badań geologicznych prowadzonych w Europie Zachodniej i Skandynawii, a także na Cyprze, w Grecji i Turcji. Na początku lat 90. liczba członków wzrosła do 30, a grupa dyskusyjna znana była jako Forum of European Geological Surveys (FOREGS). W 1995 roku EuroGeoSurveys zostało zarejestrowane jako międzynarodowe stowarzyszenie non-profit. Obecnie EGS zrzesza 37 europejskich służb geologicznych i kilka tysięcy ekspertów prowadzących różnorodne badania regionalne w Europie.

Państwowy Instytut Geologiczny został członkiem EuroGeoSurveys 1 stycznia 2002 r.

Inne filmy zakwalifikowane do Festiwal Earth Futures 2022:  www.earthfuturesfestival.com/the-films