Trzęsienie ziemi na Słowacji

9 października 2023 r. o godz. 20:23:08 czasu lokalnego miał miejsce silny wstrząs sejsmiczny na Słowacji, około 40 km na południe od granicy z Polską. Położenie epicentrum zostało wyznaczone dla współrzędnych 48.99°N 21.85°E na podstawie zapisów stacji sieci sejsmicznej PSG_Sejs_NET w automatycznym systemie alertowania, prowadzonej przez państwową służbę geologiczną.

Jest to rejon miejscowości Ohradzany i Slovenska Volova, które w linii prostej znajdują się około 40 km od Komańczy (Polska). Magnitudę wstrząsu aktualnie określono na M5.3 (PSG_Sejs_NET). Zjawisko zostało zarejestrowane na wszystkich stacjach sieci PSG_Sejs_NET.

Zapisy wstrząsów na wybranych stacjach zlokalizowanych w południowej części Polski zaprezentowano poniżej.

Obraz falowy

Obraz falowy z zapisem rejestracji trzęsienia Ziemi o magnitudzie M5.3 z epicentrum na Słowacji z dnia 9/10/2023 r. o godz. 20:23:08.1 czasu lokalnego zarejestrowane przez stacje sieci PSG_Sejs_NET

Raportowany wstrząs odczuli mieszkańcy Słowacji, południowej Polski, wschodniej części Czech, północnej części Węgier oraz zachodniej Ukrainy.

Mapa lokalizacji zgłoszeń mieszkańców do Euro-Mediterranean Seismological Centre (EMSC) została przedstawiona poniżej – w ciągu ok. 1,5 godz. od zdarzenia wypełniono prawie 1300 ankiet. Państwowa służba geologiczna otrzymała zgłoszenia o wstrząsach od mieszkańców Krakowa, Przemyśla, Tarnowa, Rzeszowa, Jasła, Nowego Sącza i Katowic. Ankieta jest dostępna pod linkiem: pgi.gov.pl/mogepl-home/zaraportuj-wstrzas.

Pracownicy Centrum Geozagrożeń w PIG-PIB na bieżąco konsultują zagrożenia związane z trzęsieniem Ziemi m.in. z jednostkami Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej informacji o trzęsieniu Ziemi znajduje się w serwisie EMSC na stronie internetowej https://www.emsc-csem.org/Earthquake_information/earthquake.php?id=1563968

Mapa odczuwalności zjawiska

Mapa odczuwalności zjawiska (lokalizacja zgłoszeń) z 9 października 2023 r. o godz. 20:23:08.1 czasu lokalnego (źródło EMSC)

Tekst: Centrum Geozagrożeń PIG-PIB