Barbórka w PIG-PIB

Jak nakazuje tradycja, z okazji Barbórki – święta geologów i górników, pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB spotkali się, żeby uroczyście podsumować miniony rok.

Zwyczajowo na początku był hymn górniczy odśpiewany przez chór Instytutu, meldunek barbórkowy, wystąpienie gospodarza Instytutu – dyrektora dr inż. Mateusza Damrata i Głównego Geologa Kraju – Piotra Dziadzio oraz dekoracja zasłużonych pracowników. Oprócz Ministra Piotra Dziadzio, który reprezentował Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wśród gości byli także: Krzysztof Gołębiewski – Główny Inspektor Ochrony Środowiska i profesor Piotr Krzywiec, Przewodniczący Rady Naukowej PIG oraz przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, instytutów badawczych i wyższych uczelni, stowarzyszeń branżowych, przedsiębiorstw geologicznych i wiodących w kraju firm wydobywczych.

Czasem zapomina się, że Barbórka to święto nie tylko górników, ale także geologów – powiedział dr inż. Mateusz Damrat, dyrektor PIG-PIB, witając przybyłych. – Geologia zawsze poprzedza górnictwo i to od jakości i skuteczności pracy geologów zależy czy górnicy będą mieli co robić. Zatem nie moglibyśmy wzajemnie istnieć gdyby nie ta współpraca. Mamy świadomość zmieniającego się świata i potrzeb transformacji energetycznej, ale zdajemy sobie też sprawę, że wciąż jesteśmy partnerami przemysłu wydobywczego i to się nie zmieni - dodał.

Dyrektor podkreślił także ogromne zaangażowanie wszystkich pracowników, każdego z działów Instytutu.

mężczyzna w mundurze górniczym przemawia na tle ekranu do zgromadzonych w sali osób siedzących na krzesłach

Dyrektor dr inż. Mateusz Damrat

Meldunek barbórkowy, czyli raport z rocznej działalności PIG-PIB przedstawił dr Andrzej Głuszyński, zastępca dyrektora ds. służby geologicznej. Jego wystąpienie przyciągające uwagę zgromadzonych w pomieszczeniach Muzeum Geologicznego, zawierało szereg danych o osiągnięciach i sukcesach w działalności PIG-PIB.

Podstawową dziedziną działalności PIG-PIB jest wykonywanie zadań Państwowej Służby Geologicznej (prowadzono 98 zadań), Państwowej Służby Hydrogeologicznej (wykonano 44 zadań), działalność badawczo-rozwojowa, współpraca krajowa i międzynarodowa oraz upowszechnianie wiedzy.

Z meldunku można było dowiedzieć się, że w mijającym roku zainwestowano w sprzęt laboratoryjny rekordową kwotę ponad 6,5 mln złotych, znacząco powiększono flotę samochodową oraz zakupiono sprzęt wspomagający badania geofizyczne na sumę przekraczającą 2,5 mln zł. Zastępca dyrektora podsumował także 20 lat funkcjonowania Państwowej Służby Hydrogeologicznej. Podkreślił olbrzymi postęp, jaki dokonał się w trakcie dwóch dekad w każdym aspekcie znajdującym się w zakresie działalności PSH. Wyraził także nadzieję na rozwój PSH po włączeniu jej od 1 stycznia 2024 roku w struktury Państwowej Służby Geologicznej.

– Muzeum Geologiczne odwiedziło ponad 86 tysięcy zwiedzających, a 4 tysiące w samą Noc Muzeów. Nasz profil na Facebooku obserwuje ponad 19 tysięcy osób, a zasięg, jaki odnotowaliśmy w tym roku to ponad milion użytkowników – wymieniał dr Andrzej Głuszyński. Zorganizowaliśmy lub uczestniczyliśmy w 18 wydarzeniach popularnonaukowych promujących wiedzę geologiczną - wspomniał.

13 

Zastępca dyrektora dr Andrzej Głuszyński

Piotr Dziadzio, Główny Geolog Kraju, który uważnie przysłuchiwał się meldunkowi, wyraził podziękowanie wszystkim pracownikom PIG-PIB. – Wnioski płynące z meldunku i wystąpienia dyrektora dowodzą, że dzięki waszej ciężkiej pracy nie tylko w tym, ale w ciągu ostatnich czterech lat dokonała się istotna zmiana – powiedział minister Piotr Dziadzio. – To jest dowód na to, że PIG staje się dobrze zorganizowaną, transparentną, efektywną i dobrze zarządzaną organizacją służącą państwu. Mam nadzieję, że ta ewolucyjna reforma, jaka dokonana się w Instytucie, jest przez was doceniana. Stoimy przed wyzwaniem transformacji energetycznej i widzę, że pracownicy PIG-u są na to przygotowani. Jesteście wszędzie – na lądzie i na oceanach, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem - dodał.

mężczyzna w mundurze górniczym przemawia na tle ekranu do zgromadzonych w sali osób siedzących na krzesłach

Główny Geolog Kraju, minister Piotr Dziadzio

Podniosłą częścią obchodów Barbórki było wręczenie odznaczeń zasłużonym pracownikom PIG-PIB. Brązowy Krzyż Zasługi, nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, z rąk ministra Piotra Dziadzio, odebrał dr hab. Marcin Dąbrowski, profesor Instytutu.

8

Dr hab. Marcin Dąbrowski odebrał Brązowy Krzyż Zasługi

Ponadto wręczono odznaczenia resortowe: nadane przez Minister Klimatu i Środowiska - „Zasłużony dla Polskiej Geologii” oraz „Zasłużony dla Ochrony Środowiska i Klimatu” i przyznane przez Ministra Rozwoju i Technologii – „Zasłużony dla Geodezji i Kartografii”.

9

Odznaczeni Odznaką „Zasłużony dla Polskiej Geologii”

Długą listę odznaczonych dopełniły damy i kawalerowie honorowych odznak PIG-PIB oraz stopni górniczych.

Lista osób odznaczonych >>

Miłą częścią Barbórki był powrót do tradycji honorowania pracowników o długoletnim stażu. Słowa uznania, oklaski oraz pamiątkowe prezenty wręczono osobom, które swoje życie zawodowe związały z Instytutem przez 40 (i więcej) oraz 35 i 30 lat.

grupa osób dostaje prezenty

Wręczenie upominków długoletnim pracownikom PIG-PIB

Na finał zaśpiewał Chór PIG-PIB oraz otwarto w Muzeum Geologicznym nową, czasową wystawę „Świat w rękach polskich geologów”. Potem wszyscy świętowali w swobodnej atmosferze tradycyjnej karczmy piwnej.

grupa kobiet śpiewa w chórze

Chór Państwowego Instytutu Geologicznego

sala muzealna widziana z góry, na parterze duża grupa osób skupionych wokół stolików, stoi rozmawiając ze sobą 

Tradycyjna Barbórkowa Karczma Piwna w Muzeum Geologicznym

Tekst: Artur Baranowski
Zdjęcia: Michał Zieliński, Paweł Jaskóła