Pracownik PIG-PIB członkiem Komisji ONZ ds. Granic Szelfu Kontynentalnego

Dr Michał Tomczak, pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB został wybrany na członka Komisji Granic Szelfu Kontynentalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

28 listopada 2023 roku podczas specjalnego spotkania Państw - Stron Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza w Nowym Jorku, kandydat zgłoszony przez Polskę został wybrany na członka Komisji Granic Szelfu Kontynentalnego (Commission on the Limits of the Continental Shelf) na okres 2023–2028 r. Tę ważną funkcję powierzono dr. Michałowi Tomczakowi, pracownikowi Oddziału Pomorskiego PIG-PIB w Szczecinie.

portret mężczyzny

Dr Michał Tomczak

Celem Komisji ds. Granic Szelfu Kontynentalnego jest wdrażanie zapisów Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS) w zakresie ustanowienia zewnętrznych granic szelfu kontynentalnego. Komisja w oparciu o przedstawione dane pomiarowo-badawcze wydaje zalecenia państwom, które chcą poszerzyć zewnętrzną granicę szelfu kontynentalnego rozciągającego się poza przyjęte 200 mil morskich liczonych od linii brzegowej. Zainteresowanym państwom nadbrzeżnym komisja zapewnia również wsparcie naukowe i techniczne w przygotowaniu wniosków o poszerzenie obszaru szelfu kontynentalnego.

Członkowie tej 21-osobowej komisji wybierani są na 5-letnią kadencję i działając jako niezależni eksperci nie mogą zwracać się do żadnego rządu ani przyjmować instrukcji od jakiegokolwiek innego organu poza Komisją. Obecnie procedowanych jest blisko 100 wniosków, z których 40 otrzymało rekomendacje, m.in. Brazylii w Regionie Południowym, Norwegii w obszarze Bouvetoya i Ziemi Królowej Maud, Republiki Afryki Południowej w obszarze Archipelagu Crozet i Wysp Księcia Edwarda, Danii w obszarze Wysp Owczych, Francji w rejonie wyspy Reunion, Portugalii w obszarze Azorów, Wysp Cooka, Indonezji w obszarze NW Sumatry oraz Federacji Rosyjskiej w obszarze Arktyki.

Michał Tomczak jest absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego, w którym w 2017 r. uzyskał stopień doktora nauk o Ziemi w dyscyplinie Oceanologia (Wydział Nauk o Ziemi). Doświadczenie zawodowe zdobył realizując projekty badawcze z zakresu geologii morza i zmian środowiskowych, we współpracy z Leibniz Institute for Baltic Sea Research Warnemünde oraz Guangzhou Marine Geological Survey. Posiada doświadczenie praktyczne zdobyte podczas rejsów badawczych na Oceanie Atlantyckim, Morzu Bałtyckim oraz Południowochińskim.

Za swoje osiągnięcia otrzymał m.in. Zachodniopomorskiego Nobla w dyscyplinie nauk o morzu. Od 2021 roku kieruje w PIG-PIB pracami związanymi z kompleksową eksploracją dna morskiego w obrębie Grzbietu Śródatlantyckiego w celu rozpoznania złóż polimetalicznych siarczków masywnych, zgodnie z zapisami Umowy z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego, w której pracach biorą udział także przedstawiciele PIG-PIB. Dodatkowo, jest zaangażowany w realizację europejskich projektów dedykowanych głębokomorskim systemom hydrotermalnym oraz krytycznym surowcom mineralnym.

Gratulujemy wyboru oraz życzymy sukcesów w nowo pełniej funkcji!

 

Więcej informacji: Commission on the Limits of the Continental Shelf

 

Autor: Agata Kozłowska - Roman

grafika ilustracyjna

 

Udział Polski w pracach Komisji Granic Szelfu Kontynentalnego realizowany jest w ramach zadania „Analiza uwarunkowań i współpraca z zakresie bezpieczeństwa surowcowego Polski” i dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej