PIG-PIB na Forum Technologii Wodorowych H2Poland

Pierwsza edycja Forum Technologii Wodorowych H2POLAND odbyła się w dniach 17-18 maja 2022 r. w Poznaniu. W czasie dwóch bardzo intensywnych dni na trzech scenach wystąpiło blisko 100 ekspertów z całego świata, a ponad 1500 gości z całej Europy, uczestniczyło w konferencjach, panelach dyskusyjnych oraz targach. Był tam także przedstawiciel Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB).

– Zielony wodór jest niezbędny, abyśmy mogli zakończyć uniezależnienie Europy od niewiarygodnego i niebezpiecznego dostawcy, takiego jak Rosja. Właśnie, dlatego w naszym nowym planie „Repower EU” podwoiliśmy nasze cele na 2030 r. Rocznie, chcemy w Unii Europejskiej produkować 10 milionów ton odnawialnego wodoru. Dodatkowe 10 milionów ton chcemy importować z zagranicy. Taka ilość może zastąpić 50 miliardów metrów sześciennych rocznie importowanego rosyjskiego gazu – mówiła podczas wystąpienia inauguracyjnego Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Według rządowej agendy do 2030 roku w Polsce wodór ma zapewnić dwa gigawaty energii, a kraj ma zostać włączony do europejskiej sieci przesyłowej tego paliwa. Przygotowując się do spełnienia tego założenia stworzono „Inicjatywę dot. porozumienia sektorowego” skupiającą ponad 200 podmiotów z Polski i świata. Rząd stawia na polskie firmy i uczelnie aby wykorzystać potencjał polskiej myśli intelektualnej.

– Jesteśmy na początku drogi do gospodarki wodorowej, która zajmie następne kilkadziesiąt lat. Nasza rola, jako Funduszu jest specyficzna. Wspieramy wszelkie inicjatywy i projekty. Przed nami narodowe centrum badania i rozwoju. Wspieramy już dojrzałe projekty, podobnie jak banki komercyjne, ale robimy to na preferencyjnych warunkach – tłumaczył Piotr Dowżenko z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W forum uczestniczyli przedstawiciele z całego świata, możliwe zatem było wysłuchanie dyskusji, w których padały opisy ich doświadczenia w kwestii gospodarki wodorowej.

– W Korei Południowej uważamy, że wodór jest jedynym zasobem energetycznym, który może zastąpić paliwa kopalne. Intensywnie inwestując w ten sektor być może będziemy pionierem dziedziny. Dopłaty do zakupu wodoru, jako paliwa i samochodów wodorowych to sposób, aby społeczeństwo zaakceptowało zmianę na gospodarkę wodorową – mówił Hoon-min LIM, ambasador Republiki Korei Południowej.

W panelu „Magazynowanie i wychwytywanie CO2 - CO2 nową walutą” uczestniczył przedstawiciel PIG-PIB, który przedstawił prezentację dotyczącą magazynowania dwutlenku węgla i możliwości składowania wodoru w Polsce.

Mężczyzna na scenie wygłasza prezentację

Prezentacja Jarosława Zacharskiego z PIG-PIB

panel dyskusyjny

Panel dyskusyjny, w którym wziął udział przedstawiciel PIG-PIB Jarosław Zacharski (pierwszy z lewej)

- Jako składowiska dwutlenku węgla może służyć, między innymi, 27 złóż gazu ziemnego, ale nie tylko. Mogą być to nawet, wytypowane przez nas 42 struktury solankowe. Potencjał jest tu ogromny. W Polsce emitujemy około 300 mln ton dwutlenku węgla. Przy tej skali moglibyśmy go magazynować i utylizować przez lata – wyjaśniał Jarosław Zacharski, kierownik Zakładu Geologii Regionalnej PIG-PIB.

Jednym z istotnych wniosków z pierwszego Forum H2POLAND było to, że finansować należy całość łańcucha wodorowego - wytwarzanie, magazynowanie, transport, ale też edukację i pozostałe obszary związane z technologiczną zmianą.

Tekst: Jarosław Zacharski
Zdjęcia: Organizatorzy

 podstawowa wersja logo

 

Udział PIG-PIB w Forum został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.