Laboratorium Petrofizyczne w strukturze Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB we Wrocławiu

W strukturze Centrum Modelowania Procesów Geologicznych w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB wydzielone zostało Laboratorium Petrofizyczne. Wykonuje ono badania podstawowych parametrów fizycznych skał ze szczególnym nastawieniem na parametry termiczne. Kierownikiem Laboratorium został dr inż. Łukasz Jasiński.

Laboratorium rozpoczęło swoją działalność w 2021 roku na potrzeby realizacji tematów związanych z geotermią. Stawia sobie za cel ciągły rozwój w zakresie szeroko rozumianych pomiarów petrofizycznych, zarówno w dziedzinie udoskonalania aktualnie wykonywanych badań, jak i tworzenia nowych stanowisk pomiarowych. Równie istotne jest praktyczne wykorzystanie wyników badań i ich integracja np. z pomiarami geofizyki wiertniczej.

Laboratorium Petrofizyczne wykonuje m.in. badania:

  • przewodności i dyfuzyjności cieplnej,
  • ciepła właściwego (również w zależności od temperatury),
  • zawartości izotopów promieniotwórczych K-40, U-238, Th-232,
  • gęstości i porowatości,
  • prędkości rozchodzenia się fal ultradźwiękowych.

Działalność laboratorium nie ogranicza się tylko do badania skał - ma także możliwość badania materiałów budowlanych, ceramicznych oraz innych kompozytów.

Zapraszamy do współpracy!

grafika ilustracyjna

Więcej informacji:

https://www.pgi.gov.pl/centrum-modelowania-procesow-geologicznych/laboratorium-cmpg.html

Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 71 337 20 92 wew. 165