Spotkanie projektowe realizatorów projektu EMODnet-Geology

W dniach 4 – 8 listopada 2024 r. w Trondheim w Norwegii odbyło się kolejne spotkanie realizatorów projektu EMODnet-Geology. Wydarzenia takie organizowane są cyklicznie co 6 miesięcy. Gospodarzem listopadowego spotkania była Norweska Służba Geologiczna NGO. Państwowy Instytut Geologiczny - PIB reprezentowali: dr Urszula Pączek i dr hab. Grzegorz Uścinowicz z Oddziału Geologii Morza w Gdańsku.

Projekt EMODnet (European Marine Observation and Data Network - Europejska Sieć Informacji i Obserwacji Środowiska Morskiego) to usługa Komisji Europejskiej (KE) w zakresie danych morskich in situ, będąca w gestii Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa (DG MARE KE) i finansowana przez Europejski Fundusz Rybołówstwa Morskiego i Akwakultury. Utworzona w 2009 r. sieć EMODnet we współpracy z ponad 120 organizacjami partnerskimi i zainteresowanymi stronami EMODnet agreguje dane w paneuropejskie warstwy danych, które można znaleźć, udostępnić, interoperacyjnie wykorzystać i ponownie użyć, zgodnie z zasadami FAIR (Findability, Accessibility, Interoperability, and Reuse of digital assets).

zdjęcie grupowe uczestników spotkania

Uczestnicy spotkania w Trondheim

Dane i towarzyszące im metadane są zharmonizowane zgodnie z normami UE, np. INSPIRE i międzynarodowymi, np. ISO. Dlatego też, podzielona na 7 grup tematycznych sieć, odgrywa kluczową rolę jako zaufane źródło danych dotyczących środowiska morskiego i działalności człowieka oraz produktów danych, obsługując zróżnicowaną bazę użytkowników z różnych sektorów.

Będąc jednym z konsorcjantów EMODnet, PIG-PIB bierze udział w pracach grupy tematycznej Geology. Produkty danych oraz metadane, przygotowywane przez pracowników Oddziału Geologii Morza PIG-PIB są dostępne poprzez dedykowany portal mapowy https://emodnet.ec.europa.eu/geoviewer/.

Celem cyklicznych spotkań jest podsumowanie realizowanych zadań oraz omówienie harmonogramu prac na kolejne 6 miesięcy. Spotkania realizowane w trybie stacjonarnym stanowią także wygodną platformę do dyskusji i rozwiązywania problemów, które wzbudzają wątpliwości podczas rozmów on-line.

Ponadto w 2025 roku zakończy się faza V.2 projektu EMODnet-Geology. Zespół tematyczny Geology oczekuje obecnie na rozstrzygnięcie przetargu na realizację fazy VI. Dlatego też jednym z szeroko dyskutowanych tematów były plany na dalszy rozwój produktów geologicznych oraz coraz bardziej zaawansowane wyzwania, jakie stawiają użytkownicy produktów EMODnet. Szczególny nacisk położono na rozwój inwestycji morskich.

Gospodarzem kolejnego, ostatniego już w fazie V.2, spotkania realizatorów EMODnet-Geology będzie Islandia.