Międzynarodowe wyzwania klimatyczne z udziałem PIG-PIB – relacja z prac delegacji ekspertów w Bonn

W dniach 15–26 czerwca 2025 roku w Bonn (Niemcy), w siedzibie Światowego Centrum Konferencyjnego w Bonn - UN World Conference Centre Bonn - odbyła się coroczna, 62. sesja Organów Pomocniczych Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC - United Nations Framework Convention on Climate Change). Wydarzenie zgromadziło liczne grono negocjatorów klimatycznych, a wzięli w nim udział przedstawiciele Stron Ramowej Konwencji Klimatycznej (197 państw), w tym także delegacja Polski. Wśród polskich uczestników znalazła się Urszula Czarniecka-Januszczyk z Zakładu Monitoringu Wód Podziemnych PIG-PIB, członkini Zespołu Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Delegacja Polski obejmowała również przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, Instytutu Ochrony Środowiska-PIB, IMGW-PIB, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu.

Podczas sesji odbywały się liczne wydarzenia objęte oficjalnym mandatem Konwencji, w tym kluczowe negocjacje w zakresie:

  • mitygacji i adaptacji do zmian klimatu, 
  • transferu technologii,
  • sprawiedliwej transformacji,
  • rolnictwa i zagadnień społecznych,
  • budżetu oraz finansowania działań klimatycznych.

Spotkanie w Bonn było pierwszym, po burzliwej sesji plenarnej w listopadzie 2024 roku w Baku (COP29), kiedy to przyjęto nowy, wspólny, określony cel finansowania działań klimatycznych. Przez dwa tygodnie Państwa wielokrotnie ścierały się w kwestii zapewnienia środków wdrożeniowych obejmujących finansowanie, transfer technologii i budowanie zdolności na rzecz działań w zakresie klimatu.

Pomimo tych trudności uzyskano pewne postępy, szczególnie w temacie Funduszu Adaptacyjnego, który ma służyć wyłącznie realizacji Porozumienia Paryskiego. Ustalono listę wskaźników mierzących postęp (dostępność, jakość i finansowanie adaptacji) w kierunku Globalnego Celu Adaptacyjnego. Dwutygodniowy cykl spotkań obejmował również warsztaty, panele dyskusyjne i dialogi tematyczne.

W wielu kwestiach strony nie osiągnęły ostatecznych rozwiązań, lecz raczej uchwyciły postępy dokonane w Bonn, które stanowią podstawę do dalszego zaangażowania w kolejnym spotkaniu na konferencji klimatycznej COP30 w Belém w Brazylii, zaplanowanej na 10-21 listopada 2025 roku.

W sesji technicznej w Bonn uczestniczyło ponad 1600 osób, w tym ponad 1200 przedstawicieli administracji rządowej oraz około 400 reprezentantów organów i agencji ONZ, organizacji międzyrządowych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i mediów. Choć wydarzenia tego typu gromadzą zazwyczaj mniejszą liczbę uczestników niż szczyty klimatyczne COP, mają one kluczowe znaczenie dla przygotowania i kontynuacji negocjacji międzynarodowych.

Udział ekspertki PIG-PIB w pracach delegacji to nie tylko wyraz zaangażowania Instytutu w działania klimatyczne na szczeblu międzynarodowym, lecz także okazja do wymiany doświadczeń, nawiązywania kontaktów oraz pogłębiania wiedzy o wyzwaniach związanych z ochroną klimatu i zasobów środowiska. Obecność przedstawicielki Instytutu w tak prestiżowym gronie potwierdza także istotną rolę PIG-PIB w zakresie monitoringu i zarządzania zasobami wód podziemnych w kontekście zmian klimatycznych.

Tekst: Urszula Czarniecka-Januszczyk

dwie kobiety pozują do zdjęcia

Sala negocjacyjna ścieżki kwestii społecznych w aspekcie zmian klimatu, WCCB 

kilka osób pozuje do zdjęcia

Simon Stiell (Sekretarz Wykonawczy UN ds. Zmian Klimatycznych) wraz kobietami – negocjatorkami zaangażowanymi w proces UNFCCC

kobieta pozuje do zdjęcia na tle sali obrad

ACE dialog „Spójność polityki i skoordynowane działania”- dzień 1

kobieta pozuje do zdjęcia na tle budynku

World Conference Center Bonn – Światowe Centrum Konferencyjne Bonn

sala obrad

Sesja plenarna kończąca negocjacje klimatyczne – wypowiedź UE w imieniu 27 państw członkowskich (Katarzyna Wrona - Dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Negocjacji Klimatycznych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska)

sala obrad z ludźmi

Poranne spotkanie koordynacyjne PL Prezydencji w WCCB w Bonn