28 czerwca 2025 roku w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie odbył się „Festiwal pradawnego morza” – rodzinne wydarzenie plenerowe, które połączyło zabawę z edukacją. Głównym celem imprezy była popularyzacja wiedzy o dziejach życia w morzach sprzed milionów lat. W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB, którzy zaprezentowali bogactwo mikroskamieniałości i surowców.
Na jeden dzień GEOsfera – położona w niecce dawnego kamieniołomu triasowych wapieni Sadowej Góry – zmieniła się w barwne centrum prehistorycznego życia. To wyjątkowe miejsce samo w sobie jest świadectwem dziejów Ziemi sprzed ponad 230 milionów lat, a dzięki bogatej ofercie edukacyjnej stało się idealnym tłem dla plenerowego festiwalu geologicznego.
Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zanurzyć się w świat dawnych mórz epok dewonu, triasu i kredy. Na plenerowych stanowiskach edukacyjnych można było posłuchać opowieści naukowców i edukatorów o prehistorycznych mieszkańcach mórz: od notozaurów – drapieżnych gadów dominujących w triasowym morzu, przez liliowce tworzące podmorskie „łąki”, po amonity – ikony kredowego oceanu.
Wiedzą dzielili się m.in. pracownicy Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, edukatorzy GEOsfery oraz przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi. Bogactwo form życia sprzed milionów lat – i ich zachowanych pozostałości – zostało pokazane w przystępny sposób, dostosowany do odbiorców w każdym wieku.
Swoje stoisko przygotował również Oddział Karpacki Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB, który zaprosił uczestników do świata mikroskamieniałości. Otwornice, kokolitofory, ziarna pyłku, a także makroskamieniałości, takie jak małże i ślimaki, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zwiedzający mogli także zobaczyć próbki charakterystycznych dla miocenu surowców: soli kamiennej, siarki, gipsów oraz węgla brunatnego.
Oprócz wykładów i ekspozycji, na gości czekało wiele aktywności przygotowanych z myślą o całych rodzinach. Festiwalowi towarzyszyły m.in. terenowa gra edukacyjna „Sekrety Sadowej Góry”, konkursy z nagrodami, wycieczki geologiczne po kamieniołomie, stanowiska wykopalisk geologicznych oraz popularnonaukowy wykład pt. „Od morza do złoża”.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie i cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Do zobaczenia na kolejnych festiwalach!
Impreza plenerowa „Festiwal pradawnego morza” to jedna z kilku imprez przygotowanych w tym roku przez Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, na które organizatorzy Ośrodka serdecznie zapraszają.
Mamy nadzieję gościć na kolejnych tego typu wydarzeniach.
Tekst: Małgorzata Garecka
Zdjęcia: Małgorzata Garecka, www.facebook.com/geosfera