Żegnamy dr. Andrzeja Romanka

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 1 lipca 2025 roku, w wieku 75 lat zmarł nasz Kolega Andrzej Romanek.

Dr Andrzej Romanek był wieloletnim pracownikiem Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego w Kielcach. Zatrudnił się PIG w 1973 roku, po ukończeniu studiów na Wydziale Geologicznym Uniwersytetu Warszawskiego i pracował w tej placówce do przejścia na emeryturę w 2017 r.

Związany był przede wszystkim z kartografią geologiczną, uczestniczył w pracach nad rozpoznaniem budowy geologicznej Polski i wykonywaniem seryjnych map geologicznych na etapie ich pierwotnego opracowania, bądź reambulacji. Przez lata kierował zespołem kartografów w Oddziale, zarazem będąc koordynatorem regionalnym dla regionu świętokrzyskiego.

Andrzej Romanek był wykonawcą dziesięciu arkuszy Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50 000, w tym czterech wykonanych w regionie świętokrzyskim (autorem arkuszy: Chmielnik, Ostrowiec Świętokrzyski, Tarnobrzeg i współautorem arkusza Klimontów). Ponadto jest autorem czterech arkuszy na pograniczu Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego (Lipki Wielkie, Międzychód, Santok, Trzebicz) oraz po jednym na Roztoczu (Biłgoraj) i Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej (Kozie Głowy). Zaangażowany był w realizację i reambulację Mapy Geologicznej Polski w skali 1:200 000, jako współautor, bądź autor arkuszy Sandomierz i Kielce (A - mapy utworów powierzchniowych i B - mapy bez utworów czwartorzędowych).

W końcu lat 90. XX wieku był jednym z pomysłodawców objęcia bardziej szczegółowym rozpoznaniem geologicznym naszego regionu w ramach Szczegółowej Mapy Geologicznej Regionu Świętokrzyskiego (SMGRŚ) w skali 1:25 000. Był koordynatorem prac nad pilotażowym arkuszem Piekoszów, wykonanym przez zespół kartografów, a zarazem autorem jego części D. Dla potrzeb realizacji tej mapy w 2000 r. Andrzej Romanek opracował Instrukcję, która stała się podstawą koncepcji dla opracowania wykonywanej obecnie SMGRŚ i projektów na opracowanie 14 kolejnych arkuszy.

W ramach zestawiania przez Państwowy Instytut Geologiczny przeglądowych map geologicznych Polski współuczestniczył w przygotowaniu map regionu świętokrzyskiego w skali 1:200 000. Koordynował także prace nad Mapą Litogenetyczną Polski w skali 1:50 000 oraz zestawił wiele jej arkuszy.

Jego znajomość odsłonięć geologicznych regionu świętokrzyskiego znalazła wyraz w autorskich opisach wielu geostanowisk, ujętych w Centralnym rejestrze geostanowisk Polski. Był On koordynatorem prac nad tym rejestrem dla regionu świętokrzyskiego.

Dorobek zawodowy Andrzeja Romanka dopełniają opracowania i artykuły naukowe, głównie dotyczące rozpoznania dewonu świętokrzyskiego oraz kenozoiku w północno-zachodniej części Polski. Ta ostatnia tematyka stała się przedmiotem Jego rozprawy doktorskiej w 2006 r.

Towarzyski, koleżeński i słynny z pogodnego usposobienia, swoją szeroką wiedzą dzielił się chętnie, zarówno poproszony o konsultację, bądź radę przy wykonywaniu prac geologicznych, jak i w dyskusji podczas referatów. W kręgu Jego sympatii do przyrody, nie tylko nieożywionej, znalazły się psy, które od pewnego czasu towarzyszyły mu również w terenowych wyjazdach kartograficznych.

Swemu zaangażowaniu w sprawy społeczne dał wyraz, współuczestnicząc w działaniach Solidarności zwłaszcza w latach 1980-1989, a także uczestnicząc w akcjach prodemokratycznych w III RP.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o Jego śmierci. Łączymy się w bólu i żalu z Rodziną oraz Bliskimi Zmarłego.

Rodzinie i Bliskim wyrazy głębokiego współczucia składają: Dyrekcja, Rada Naukowa i Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB.