Przedstawiciele PIG-PIB na Globalnym Szczycie Energii Geotermalnej 2025

Dwudniowy Globalny Szczyt Energii Geotermalnej odbył się w dniach 14–15 maja 2025 r. w Warszawie. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli przemysłu, decydentów oraz badaczy z całego świata. Jego celem było omówienie najnowszych osiągnięć technologicznych i wyzwań regulacyjnych związanych z energią geotermalną. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy aktywnie uczestniczył w wydarzeniu, przedstawiając prezentację poświęconą gromadzeniu i analizie danych geologicznych oraz wykorzystaniu płytkiej i głębokiej geotermii w polskim systemie ciepłowniczym.

mężczyzna z mikrofonem w ręce podczas prelekcji, na tle ekranu

Grzegorz Ryżyński z Zakładu Geologii Inżynierskiej i Geotermii Płytkiej podczas prezentacji

Podczas sesji dotyczącej zakończonych i realizowanych projektów Instytutu zaprezentowano kompleksową bazę danych zasobów głębokiej geotermii, opartą na wynikach odwiertów i szczegółowych analizach hydrogeologicznych. Baza ta stanowi fundament dla dalszych działań badawczo-wdrożeniowych w Polsce. Omówiono również projekt mapowania potencjału geotermii niskotemperaturowej, obejmujący opracowanie map w skali 1:50 000 dla całego kraju oraz w skali 1:10 000 dla obszarów miejskich, co umożliwia precyzyjne planowanie i optymalizację wymienników ciepła. Istotnym elementem prezentacji było także przedstawienie możliwości sezonowego magazynowania ciepła w podziemnych strukturach, co otwiera nowe perspektywy dla bilansowania zapotrzebowania na ciepło w polskich sieciach grzewczych.

PIG-PiB przygotował również stanowisko informacyjne, na którym prezentowano wyniki badań oraz odpowiadano na dodatkowe pytania dotyczące działań instytutu. Uczestnicy Szczytu mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami i projektami realizowanymi przez instytut. Dzięki temu, PIG-PIB mógł nawiązać nowe kontakty oraz wymienić się doświadczeniami z innymi specjalistami z branży.

stoisko promocyjne firmy

Stanowisko informacyjne PIG-PIB

Instytut na Globalnym Szczycie Energii Geotermalnej 2025 reprezentowali: Grzegorz Ryżyński oraz Michał Czartoryski z Zakładu Geologii Inżynierskiej i Geotermii Płytkiej, którzy w panelach dyskusyjnych podkreślili znaczenie transparentnej komunikacji z lokalnymi społecznościami oraz rolę dialogu w budowaniu akceptacji dla projektów geotermalnych.

PIG–PIB zadeklarował pełną gotowość do współpracy międzynarodowej oraz chęć kontynuowania badań ukierunkowanych na rozwój w sektorze geotermalnym.

grupa ludzi pozujących do zdjęcia

Uczestnicy Globalnego Szczytu Energii Geotermalnej 2025

Tekst: Grzegorz Ryżyński

grafika ilustracyjna

Udział PIG-PIB w wydarzeniu został zrealizowany w ramach zadania „Współpraca krajowa w zakresie geologii i promocja działań państwowej służby geologicznej w latach 2024 – 2026” i sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”.