Czy polski rynek usług geologicznych ma szansę na dynamiczny rozwój? Jak stworzyć stabilne warunki inwestycyjne dla firm działających w tej branży? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci, przedsiębiorcy i przedstawiciele administracji podczas konferencji „Klimat inwestycyjny – rozwój rynku usług geologicznych w Polsce”, która zgromadzi kluczowych uczestników rynku geologicznego. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć przyjazny klimat inwestycyjny dla geologii – jednej z kluczowych dziedzin dla rozwoju gospodarki oraz wskażemy konkretne rekomendacje, które mogą przyczynić się do poprawy rynku usług geologicznych w Polsce.
Adresaci konferencji
Do udziału w konferencji zapraszamy wszystkich, którzy kształtują lub korzystają z potencjału sektora geologicznego. Zapraszamy przedsiębiorstwa geologiczne świadczące usługi w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż, geologii inżynierskiej, hydrogeologii oraz ochrony środowiska. Adresatami konferencji są również instytucje naukowe i szkoły wyższe – prowadzące badania geologiczne oraz kształcące przyszłe kadry zawodowe. Istotną grupę uczestników stanowią osoby ubiegające się o uprawnienia geologiczne, jak i doświadczeni geolodzy wykonujący zawód od wielu lat, zainteresowani rozwojem kompetencji oraz zmianami legislacyjnymi. W gronie odbiorców znajdują się także instytucje finansowe, organizacje wspierające eksport oraz izby gospodarcze zaangażowane we wspieranie projektów geologicznych i promowanie współpracy międzynarodowej.
Termin i miejsce konferencji
Konferencja odbędzie się 1 października 2025 r. w gmachu Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB, Rakowiecka 4 (wejście od ul. wiśniowej) w Warszawie.
Wydarzenie będzie miało formę wyłącznie stacjonarną. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Program
W programie konferencji znajdą się następujące bloki tematyczne:
- BLOK I: Podstawowe uwarunkowania funkcjonowania rynku geologicznego w Polsce
Dyskusja będzie dotyczyła identyfikacji kluczowych czynników wpływających na klimat inwestycyjny w sektorze usług geologicznych w Polsce. Obejmie ona analizę prawnych, administracyjnych i ekonomicznych uwarunkowań prowadzenia działalności geologicznej. Wskazane zostaną bariery i możliwości dla jej dalszego rozwoju.
- BLOK II: Uprawnienia geologiczne – w Polsce i w Europie
Podczas sesji dyskutowane będą aktualne regulacje prawne dotyczące uprawnień geologicznych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych aspektów ich uzyskiwania, zakresów kompetencyjnych oraz roli, jaką odgrywają w procesach związanych z gospodarką zasobami geologicznymi, ochroną środowiska i planowaniem przestrzennym. Poruszone zostaną także zagadnienia związane z funkcjonowaniem komisji kwalifikacyjnych, przebiegiem egzaminów, wymaganym doświadczeniem zawodowym oraz planowanymi lub postulowanymi zmianami legislacyjnymi. Szczególny nacisk położony zostanie na dostosowanie uprawnień do realiów współczesnego rynku pracy i wyzwań stojących przed sektorem geologicznym.
- BLOK III. Wsparcie dla działalności polskich firm geologicznych w działalności poza granicami kraju
Podczas sesji zostaną omówione aktualne możliwości i bariery dla rozwoju działalności polskich przedsiębiorstw geologicznych na rynkach zagranicznych. Wskazane zostaną instrumenty wsparcia oferowane przez administrację publiczną, instytucje rozwoju oraz organizacje branżowe.
- BLOK IV. Junior Companies w Polsce. Czy to się może udać? Case study: Od junior campanies do inwestycji górniczych
Celem sesji jest dyskusja na temat potencjału rozwoju tzw. junior companies – małych i średnich firm poszukiwawczo-wydobywczych – na polskim rynku. Zostaną zidentyfikowane bariery i szanse dla tego segmentu przedsiębiorstw w kontekście aktualnych regulacji prawnych, dostępu do koncesji i finansowania. Wskazane zostaną przykłady dobrych praktyk z innych krajów. Dyskusja ma stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń i wspólnego wypracowania propozycji działań sprzyjających rozwojowi dynamicznego i innowacyjnego segmentu gospodarki geologicznej w Polsce.
Rejestracja
Liczba miejsc jest ograniczona. Po wyczerpaniu limitu miejsc rejestracja zostanie wstrzymana i uruchomiona zostanie lista rezerwowa.
Każda osoba po wypełnieniu formularza rejestracyjnego w ciągu kilku dni otrzyma potwierdzenie rejestracji z adresu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W przypadku rezygnacji z udziału w konferencji uczestnik proszony jest o niezwłoczne poinformowanie PIG-PIB poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., dajmy szansę skorzystać innym osobom.
Organizator
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy to największa instytucja naukowo-badawcza w Polsce zatrudniająca geologów, pełniąca kluczową rolę w rozwoju krajowych kadr geologicznych. Instytut prowadzi kompleksowe badania we wszystkich dziedzinach geologii, obejmując zarówno zagadnienia podstawowe, jak i zastosowania praktyczne dla gospodarki i ochrony środowiska.
Misja PIG-PIB: Zdobywając i upowszechniając rzetelną i obiektywną wiedzę o budowie geologicznej, zasobach naturalnych i stanie środowiska, służymy społeczeństwu odpowiadając na bieżące i przyszłe potrzeby Państwa Polskiego.
PIG-PIB wypełnia swoją misję poprzez realizację zadań państwowej służby geologicznej (PSG), aktywną działalność badawczo-rozwojową, współpracę krajową i międzynarodową oraz edukację i upowszechnianie wiedzy z zakresu nauk o Ziemi. Instytut prowadzi badania naukowe we wszystkich kierunkach nowoczesnej geologii. Dzięki badaniom prowadzonym przez Instytut zostały odkryte najważniejsze polskie złoża surowców mineralnych – miedzi, srebra, siarki rodzimej, węgla kamiennego, węgla brunatnego, soli kamiennej, soli potasowych, rud żelaza, tytanu, wanadu, cynku, ołowiu.
Celem prowadzonych przez PIG-PIB badań jest praktyczne wykorzystanie zgromadzonej wiedzy w gospodarce narodowej i ochronie środowiska. Wypełniając zadania PSG Instytut dba o surowcowe bezpieczeństwo Polski, monitoruje stan środowiska naturalnego i ostrzega o zagrożeniach naturalnych.
Polska dzięki badaniom Instytutu dysponuje obszerną i szczegółową wiedzą o budowie geologicznej w stopniu, który plasuje ją pod tym względem wśród światowych liderów. W imieniu Skarbu Państwa PIG-PIB gromadzi dane geologiczne z terenu całego kraju. Dane te, w większości w postaci cyfrowej, są udostępniane przez Centralne Archiwum Geologiczne i specjalistyczne bazy danych. Instytut jest także koordynatorem i głównym wykonawcą szeregu cyfrowych seryjnych i tematycznych map geologicznych. Współpracuje z ośrodkami geologicznymi z kilkudziesięciu krajów świata i jest członkiem Stowarzyszenia Europejskich Służb Geologicznych – EuroGeoSurveys, organizacji zrzeszającej europejskie służby geologiczne. Jako członek EuroGeoSurveys, PIG-PIB uczestniczy w przygotowaniu opracowań realizowanych pod jej patronatem oraz bierze czynny udział w pracach grup eksperckich, których celem jest doradzanie odpowiednim strukturom Komisji Europejskiej.
W głównej siedzibie w Warszawie i 7 jednostkach regionalnych (w Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Sosnowcu, Szczecinie, Wrocławiu i Lublinie) jest zatrudnionych 945 osób.
Więcej informacji na stronie www.pgi.gov.pl
Kontakt
Państwowy Instytut Geologiczny – PIB
Biuro Dyrektora
Anna Bagińska
tel. 22 45 92 274; 691 702 049
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Michał Zieliński
tel. 22 45 92 384
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa: https://konferencje.pgi.gov.pl/pl/klimat-inwestycyjny-uslug-geologicznych-2025
Konferencja jest organizowana w ramach zadania: "Współpraca krajowa w zakresie geologii i promocja działań państwowej służby geologicznej w latach 2024–2026" i jest finansowana ze środków NFOŚiGW.