Nakładem Polskiej Akademii Umiejętności ukazał się „Słownik biograficzny geologów polskich” – publikacja będąca częścią serii słowników biograficznych poświęconych wybranym dyscyplinom naukowym, opracowywanych pod auspicjami tej instytucji. Tom ten zawiera wyłącznie biogramy osób zmarłych, które wniosły istotny wkład w rozwój nauk geologicznych w Polsce.
Wśród zaprezentowanych postaci znalazło się wiele osób związanych na przestrzeni dziesięcioleci z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym z prof. Józefem Morozewiczem, jego pierwszym dyrektorem na czele.
W prace nad publikacją zaangażowało się ponad sto autorów reprezentujących wszystkie liczące się ośrodki naukowe w Polsce, w których prowadzone są badania geologiczne. Wśród nich znaleźli się profesorowie wyższych uczelni i instytutów badawczych, doktoranci, emerytowani geolodzy, a także osoby prywatne niezwiązane zawodowo z geologią, lecz posiadające wiedzę biograficzną i pasję dokumentowania dorobku polskich uczonych. Tak szerokie grono współautorów pozwoliło nie tylko na uwzględnienie bogatej perspektywy badawczej, lecz również na ujęcie wielu aspektów osobistych i środowiskowych w przedstawionych biogramach.
Zadaniem przygotowujących „Słownik…” osób było uwzględnienie jak najszerszej reprezentacji geologów, ale choć udało się zgromadzić wielki, liczący około 1270 biogramów zbiór, trudno oczekiwać, by zawierał on biogramy wszystkich zasługujących na upamiętnienie. Dla niektórych , znanych z nazwiska, nie udało się znaleźć nawet podstawowych informacji , dla innych zbrakło chętnych do napisania ich biogramów – napisał we wstępie prof. Jan Parafiniuk, redaktor naukowy słownika.
Obszerny biogram prof. Józefa Morozewicza
Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że około połowy wszystkich biogramów zostało opracowanych przez cztery osoby. Kolejnych kilkadziesiąt not przygotowała dziesięcioosobowa grupa, natomiast najliczniejszą kategorię stanowili autorzy jednego lub kilku haseł. W gronie współautorów znajduje się kilkunastu obecnych i emerytowanych pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.
Z uwagi na ograniczony nakład publikacji, „Słownik…” stał się trudnodostępny już wkrótce po wydaniu. Wyrażamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości doczeka się on wznowienia, co umożliwi szerszemu gronu odbiorców poznanie sylwetek wybitnych przedstawicieli polskiej geologii oraz przyczyni się do utrwalenia pamięci o ich dokonaniach.