Serdecznie zapraszamy na referat poświęcony informacji geologicznej w Australii. Prezentacja podsumowuje kluczowe wnioski z delegacji do trzech australijskich stanów: Australia Zachodnia, Australia Południowa, Queensland. W dniach 11-24 października 2024 r. miała miejsce wizyta pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Australii. Jej celem było zapoznanie się z praktykami w zakresie przechowywania próbek skalnych i rdzeni oraz udostępniania informacji geologicznej. W trakcie niemal dwóch tygodni pobytu delegacja z Polski zwiedziła archiwa rdzeni, laboratoria oraz odbyła szereg spotkań z przedstawicielami miejscowej służby geologicznej.
Australia, kontynent o niezwykłym bogactwie geologicznym, stanowi unikalne studium przypadku w zarządzaniu danymi geologicznymi i surowcami.
Podczas prezentacji zagłębimy się w kluczowe aspekty, które kształtują sektor geologiczny tego kraju.
- Informacja geologiczna – jak jest gromadzona, przetwarzana i udostępniana w Australii?
- Podział kompetencji – zrozumienie złożonego systemu podziału odpowiedzialności za geologię i górnictwo pomiędzy rządem federalnym a poszczególnymi stanami Australii.
- Podziemne składowanie dwutlenku węgla (CCS) – australijskie doświadczenia i plany w zakresie tej kluczowej technologii dekarbonizacji.
- Surowce krytyczne – rola Australii jako globalnego gracza w dostarczaniu surowców niezbędnych dla współczesnej gospodarki i transformacji energetycznej.
- Koncesje – procesy i regulacje dotyczące uzyskiwania i zarządzania koncesjami geologicznymi i górniczymi.
- Propozycje do zaimplementowania – dyskusja nad potencjalnymi usprawnieniami i rozwiązaniami, które mogłyby zostać zaadaptowane na podstawie australijskich doświadczeń.
Prezentacja będzie okazją do poszerzenia wiedzy oraz wymiany poglądów na temat przyszłości sektora geologicznego w kontekście globalnych wyzwań.
Autorzy referatu: Wiktoria Brzezińska-Paciorek, Aleksandra Czul, Anna Dąbrowska, Joanna Roszkowska-Remin, Agata Fudała.
Zapraszamy także do udziału on-line https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ZjIyMGJjNjQtZmY0Mi00MzZjLTk0ZTktYjA0ZTk5Njk0ZjNj%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2258527b0c-887f-46a9-b26e-12a3151ba385%22%2c%22Oid%22%3a%22f78395c0-694e-4113-89ed-ebd8a461aef8%22%7d
Wiktoria Brzezińska-Paciorek, Maciej Młynarczyk, Joanna Roszkowska-Remin, Paul Stephenson, Paul Duncan, Anna Dąbrowska, Michał Sokołowski, Aleksandra Czul
Paul Duncan (pierwszy z lewej) oraz Paul Stephenson (pierwszy z prawej, główny archiwista w archiwum rdzeni w Perth) oprowadzają polską delegację po profilatorni i magazynie
Wizyta w laboratorium firmy CSIRO
Prezentacja HyLoggerTM oraz pomieszczeń, w których przygotowywane są rdzenie do badań
Mobilny system do profilowania rdzeni w Exploration Data Center (EDC) służby geologicznej stanu Queensland w Zillmere