Oddział Górnośląski PIG-PIB podejmuje strategiczną współpracę z Tarnowskimi Górami i stara się by podjąć taką współpracę z Jaworznem – w trosce o bezpieczne środowisko i zrównoważony rozwój.
16 lipca 2025 r. PIG-PIB reprezentowany przez Odział Górnośląski im. Stanisława Doktorowicza-Hrebnickiego w Sosnowcu, podpisał porozumienie o współpracy z miastem Tarnowskie Góry. Porozumienie otwiera drogę do realizacji kluczowych projektów związanych z oceną stanu środowiska i rewitalizacją zdegradowanych terenów poprzemysłowych – działań istotnych z punktu widzenia mieszkańców, bezpieczeństwa publicznego oraz krajowych zobowiązań klimatycznych i środowiskowych.
Porozumienie to wpisuje się w założenia Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i szerzej – w cele unijnej polityki Zielonego Ładu. Ich nadrzędnym celem jest rzetelne rozpoznanie warunków geologicznych i środowiskowych, które stanowią podstawę planowania działań naprawczych, inwestycyjnych i prewencyjnych na obszarach dotkniętych historycznym przemysłem ciężkim.
W Tarnowskich Górach przez kilkadziesiąt lat działały zakłady chemiczne. Po ich likwidacji 30 lat temu pozostały odpady niebezpieczne. Większość zalega na gruntach, na których zadanie ich unieszkodliwienia lub zabezpieczenia (podobnie jak stało się przed laty z pierwszą ich częścią) będzie realizował Burmistrz. By rozpocząć te działania, konieczne jest zbadanie terenu i przygotowanie planu unieszkodliwiania. PIG-PIB będzie wspierać samorząd w projektowaniu bezpiecznego zagospodarowania terenów poprzemysłowych.
Z kolei w Jaworznie Instytut bierze udział w przetargu obejmującym wsparcie eksperckie w związku z planowaną kompleksową analizą terenów zdegradowanych po dawnych Zakładach Chemicznych „Organika-Azot” – jednym z najtrudniejszych środowiskowo obszarów w Polsce. Prace mają charakter interdyscyplinarny i obejmują trzy etapy: inwentaryzację, ocenę ryzyka oraz rekomendacje do dalszych działań remediacyjnych.
„Geologia to dziś nie tylko domena raportów i konferencji. To realne wsparcie dla miast i mieszkańców, którzy potrzebują działań, a nie kolejnych analiz. Bardzo zależało nam, by to właśnie Państwowa Służba Geologiczna mogła podjąć te zadania – i nie ukrywam, że musieliśmy o to powalczyć. W mojej ocenie temat realizowany z Tarnowskimi Górami ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa środowiskowego Śląska i wspierania samorządów, które często zostają z tym same. Dziś możemy powiedzieć: jesteśmy tam, gdzie trzeba – z wiedzą, odpowiedzialnością i konkretnym planem działania” – mówi Artur Dyczko, Dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB
„Tarnowskie Góry to miasto o wyjątkowej historii górniczej, przemysłowej, ale też o realnych wyzwaniach związanych z tą przeszłością. Cieszymy się, że możemy współpracować z Państwową Służbą Geologiczną, która wnosi wiedzę, profesjonalizm i odpowiedzialność. To dla nas ważny krok w stronę bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju” – podkreśla Bartosz Skawiński, Zastępca Burmistrza Tarnowskich Gór ds. Gospodarczych.
Efekty tej współpracy będą miały bezpośrednie przełożenie na życie mieszkańców – poprzez poprawę warunków środowiskowych, bezpieczeństwa urbanistycznego, a także zwiększenie potencjału inwestycyjnego zdegradowanych terenów.
Realizacja projektów wpisanych w logikę KPO to również szansa na skuteczne sięganie po środki europejskie – w oparciu o twarde dane geologiczne i środowiskowe. Państwowa Służba Geologiczna, jako instytucja zaufania publicznego, gwarantuje najwyższy poziom merytoryczny i transparentność działań.
Tekst: A. Dyczko