Na dziedzińcu Instytutu stanął wielki namiot wypełniony stoiskami firm prezentujących najróżnorodniejszy sprzęt do badań laboratoryjnych i terenowych, a wokół niego rozłożyły się efektowne żółte i niebieskie urządzenia wiertnicze.
Targi są jubileuszowe, bo odbywają się po raz dziesiąty, a po raz trzeci imprezę gości Państwowy Instytut Geologiczny, który jest jednym z patronów honorowych przedsięwzięcia. W programie targów obok części ekspozycyjnej, typowo komercyjnej, przewidziano bogaty program spotkań tematycznych.
Pierwszego dnia odbędzie się konferencja „Gaz z łupków – poszukiwanie, wydobycie i środowisko" oraz seminarium geotechniczne, a drugiego – konferencja samorządowa „Geobezpieczeństwo i gospodarka wodna w powiatach na przykładzie powiatu wołomińskiego".
Targi zakończą się w piątek 25 maja, jeśli więc ktoś jeszcze nie zaplanował sobie zajęć na ten dzień, to jest okazja, by zapoznać się bliżej ze światem praktycznej geologii i urządzeniami używanymi do badania skał i środowiska, tym bardziej że pogoda zapowiada się wyśmienita.
Uroczyste otwarcie targów odbyło się o godz. 10.30. Gości powitała w imieniu organizatora – Zarządu Targów Warszawskich – pani Marzena Jedynak, a krótkie przemówienie inauguracyjne wygłosił jako pierwszy dyrektor Instytutu prof. Jerzy Nawrocki.
Mówca zwrócił uwagę na rosnące zainteresowanie geologią, co przypisał boomowi łupkowemu oraz coraz bardziej przebijającemu się do świadomości społecznej obrazowi geologii jako nauki interdyscyplinarnej, łączącej zagadnienia surowcowe ze środowiskowymi. Kolejni mówcy reprezentowali pozostałych patronów honorowych – Ministerstwo Środowiska i Instytut Techniki Budowlanej oraz patrona strategicznego – PGNiG.
Tradycyjną wstęgę przecięli wspólnie dyrektor Jerzy Nawrocki i zastępca dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska Rafał Miland.
Podczas otwarcia wręczone zostały też nagrody targowe, które dzień wcześniej przyznało jury. Grand Prix otrzymała firma Multiserw – Morek za elektryczny miernik gęstości EDG, a wyróżnienie firma HPC Polska za usługę badania zanieczyszczeń w gruntach i wodach podziemnych metodą fitoscreeningu i dendrochemiczną.
Ciekawie zapowiadająca się konferencja poświęcona gazowi łupkowemu zgromadziła tak wielu uczestników w połączonych salach audiowizualnych Muzeum Geologicznego, że zabrakło miejsc siedzących. Prezentację poświęconą dokonaniom w dziedzinie poszukiwania niekonwencjonalnego surowca przedstawił dyr. Rafał Miland. Prelegent zwrócił uwagę na wzrost tempa udzielania koncesji od 2007 roku, co zilustrował dwiema wymownymi mapami. Do dzisiaj, jak stwierdził, udzielono 111 koncesji. Wykonano 21 otworów, 7 jest w toku, a planowanych na ten rok jest jeszcze 49. Niestety – podkreślił dyrektor Miland – tylko w dwóch otworach przeprowadzono pełne szczelinowanie w odcinkach horyzontalnych, ale program wierceń z pewnością przyspieszy w przyszłym roku. Odnosząc się do newralgicznej kwestii prognozowanych zasobów prelegent stwierdził, że marcowy raport Instytutu jest jak dotąd jedynym opartym na profesjonalnych, geologicznych podstawach. Interesujący referat o geologii złóż gazu łupkowego wygłosił Grzegorz Wróbel z PIG.
Po dwóch wystąpieniach wprowadzających rozpoczął się panel dyskusyjny z udziałem wielu zaproszonych ekspertów – dyrektorów w spółkach naftowych, naukowców i prawników, prowadzony przez zastępcę dyrektora Instytutu ds. służby geologicznej Andrzeja Przybycina.
W drugiej części dnia odbył się równie interesujący panel dyskusyjny poświęcony monitoringowi i ocenie oddziaływania na środowisko inwestycji w dziedzinie poszukiwania gazu łupkowego. Prezentację wprowadzającą wygłosiła dr Monika Konieczyńska z PIG-PIB.
Warto zajrzeć na Rakowiecką – serdecznie zapraszamy!
Mirosław Rutkowski
{gallery}ecotech2012{/gallery}
Wybrane prezentacje z konferencji Gaz z łupków – poszukiwanie, wydobycie i środowisko oraz konferencji samorządowej Geobezpieczeństwo i gospodarka wodna w powiatach na przykładzie powiatu wołomińskiego
pdf Gdzie uwięziony jest gaz łupkowy i czy łatwo go wydobyć? (1.9 MB)
pdf
Gospodarowanie wodami podziemnymi na terenach dolin rzecznych (808.21 kB)
pdf Prawne aspekty związane z robotami ziemnymi i zmianą stosunków wodnych (2.43 MB)