Indeksy Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznane!

Troje finalistów ogólnopolskiego konkursu geologiczno-środowiskowego „Nasza Ziemia...” otrzymało prawo do studiowania na krakowskiej „Jagiellonce”. To nagroda rektora tej uczelni przyznana za znakomite wyniki osiągnięte w turnieju wiedzy zorganizowanym już po raz 18. przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB). Część plastyczna konkursu – dla uczniów szkół podstawowych – od 10 lat odbywa się w Polsce i na Litwie. Dlatego gościem uroczystości ogłoszenia laureatów finału był przedstawiciel ambasady Litwy.

Alicja Kuśpik, tegoroczna maturzystka z I LO w Katowicach, Bogusz Kulus z drugiej klasy LO w wielkopolskim Kościanie oraz Józef Brzózka z drugiej klasy IX LO w Gdańsku okazali się najlepszymi z najlepszych w konkursie wiedzy i otrzymali za to indeksy UJ. Cała trójka jest szczęśliwa, choć tylko Alicja już w tym roku rozpocznie studia w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. – To był mój tegoroczny priorytet. Rok temu zajęłam 4 miejsce w etapie regionalnym. W tym roku przygotowałam się lepiej i udało się – cieszyła się Alicja. Jej zainteresowanie geologią zaczęło się jeszcze w podstawówce od wystawy minerałów, na której zachwyciła ją różnorodność odmian kwarcu.

Pozostali triumfatorzy będą zdawać maturę dopiero w przyszłym roku, ale już teraz mają pewny wstęp na uczelnię. – Poczekam. Geologia to moja pasja. Mogę wszędzie szukać minerałów, opisywać je, badać. Na pewno z tym będzie związana moja praca – powiedział nam Józef.

Bogusz jest stałym bywalcem konkursu „Nasza Ziemia”. Uczestniczył w nim już czwarty raz. Trzy razy znalazł się w gronie zwycięzców. – Zaczęło się od zbierania kamyków, później zainteresowałem się wulkanologią, a teraz z geologią wiążę swoją przyszłość – mówił po odebraniu nagrody.

1 laureatka

Alicja Kuśpik odbiera indeks od dr. inż. Tomasza Rychlińskiego z Instytutu Nauk Geologicznych UJ

Indeksy w imieniu Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego wręczał dr inż. Tomasz Rychliński z Instytutu Nauk Geologicznych UJ. – Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie – mówię to jako naukowiec i dydaktyk. Zachęcam do rozwijania tej wiedzy i pasji – powiedział. Młodym pasjonatom pogratulował też główny geolog KGHM Polska Miedź – sponsora strategicznego konkursu kombinatu, który bardzo mocno zaangażował się we wsparcie organizacji konkursu. – Pasja wyróżnia nas wśród wielu innych zawodów. Życzę, żebyście jej nie stracili – powiedział podczas uroczystości ogłoszenia laureatów konkursu.

plastyka

Finaliści ze szkół podstawowych przygotowują prace plastyczne przedstawione do nagrody publiczności

Konkurs składał się z turnieju wiedzy na poziomie gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym oraz z części plastycznej – dla uczniów podstawówek. Od 10 lat część plastyczna konkursu odbywa się również na Litwie. W tym roku w obu odsłonach – polskiej i litewskiej – triumfowała najmłodsza finalistka – Wiktoria Wieczorek z Józefowa. Wyróżnienie publiczności otrzymała zaś Gabrielė Šiaudvytytė z Šilalė school na Litwie. Nagrody za prace plastyczne w imieniu jury wręczał Janusz Janowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków.

litwinka

Gabrielė Šiaudvytytė z Šilalė school na Litwie po zdobyciu nagrody publiczności przyjmuje gratulacje od kierownika Muzeum Geologicznego prof. Włodzimierza Mizerskiego

goscie

Dumni rodzice i opiekunowie wraz z finalistami

Część plastyczna jest organizowana we współpracy z litewską służbą geologiczną. To sprzyja dobrym kontaktom i budowaniu zaufania między obywatelami obu krajów na poziomie nieformalnym, co podczas podsumowania konkursu w siedzibie PIG-PIB szczególnie podkreślał prof. Włodzimierz Mizerski, kierownik Muzeum Geologicznego. – Dobre relacje między krajami buduje się dzięki kontaktom zwykłych ludzi. Mam nadzieję, że na Litwie wielu może nas uważać za przyjaciół – powiedział. Wtórował mu Minijus Samuila, Drugi Sekretarz ambasady litewskiej w Polsce, który w pełni potwierdził te słowa. – Z radością dołączam się do słów pana profesora – oświadczył.

wycieczka

Litewscy finaliści na wycieczce w Bałtowie

W tym roku na konkurs nadesłano blisko 2300 prac. Do finału dotarło 21 uczestników, w tym 12 w kategorii wiedzy o geologii (pełna lista finalistów: http://www.pgi.gov.pl/konkurs-geologiczny-2017/).

Tekst: Andrzej Rudnicki

Zdjęcia: Katarzyna Skurczyńska-Garwolińska, Monika Krzeczyńska, Marlena Świło