Lista filadelfijska - Master Journal List
Lista ponad 24 500 czasopism naukowych opracowana i aktualizowana przez Institute for Scientific Information, będącego częścią Thomson Reuters - obecnie Clarivate Analytics, zawiera tytuły czasopism, które przeszły proces oceny i są uwzględniane przez bazy ISI. W Polsce nazwę lista filadelfijska wprowadził Andrzej Kajetan Wróblewski, w innych krajach używana jest nazwa bezpośrednio związana z ISI.
Lista nie podaje żadnych wartości wskaźników.
- Chadaj A., Lista filadelfijska a impact factor
- Kwaśniewicz M., Lista filadelfijska
Impact Factor - Journal Citation Reports
Dostęp z komputerów PIG-PIB WEJŚCIE
Impact factor (IF) to wskaźnik prestiżu i siły oddziaływania czasopism naukowych. Wartości IF podawane są raz do roku w bazie Journal Citation Reports (JCR) prowadzonej przez ISI. Terminem tym określana jest liczba cytowań uzyskanych przez czasopismo w roku bieżącym dla artykułów opublikowanych w nim w ciągu dwóch poprzednich lat, podzielona przez ogólną liczbę artykułów zamieszczonych w tym samym czasopiśmie w tych samych dwóch latach.
- Chadaj A., Lista filadelfijska a impact factor
h - index
Jest to wskaźnik określający liczbę publikacji danego autora, które uzyskały co najmniej h cytowań.
Kierzek R., Jak porównać "apples and oranges", czyli o różnych metodach analizy publikowalności i dorobku naukowego
RIF
Realny współczynnik wpływu (Impact Factor - IF). Dotyczy oceny krajowych czasopism naukowych nieuwzględnionych w bazie Journal Citation Reports (JCR).
- Racki G., Dwuznaczny urok listy czasopism punktowanych
Index Copernicus
WEJŚCIE
Index Copernicus publikuje wskaźnik oceny czasopism z zakresu nauk przyrodniczych i medycznych biorący pod uwagę ich wartość naukową, staranność edytorską, zasięg, częstotliwość, regularność, stabilność rynkową oraz staranność techniczną. Od 2006 r. funkcjonuje jako pełny serwis i obecnie posiada siedem modułów:
* IC Scientists
* IC Institutions
* IC Journals Master List
* IC Publishers Panel
* IC VRG
* IC CRO
* Publishing
Polska Bibliografia Naukowa
Polska Bibliografia Naukowa to portal Ministerstwa Edukacji i Nauki gromadzący informacje dotyczące polskich i zagranicznych czasopism naukowych oraz publikacji polskich naukowców. Stanowi on część Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym POL-on.
Polska Bibliografia Naukowa umożliwia obecnie:
- stworzenie publicznej bibliografii naukowej osób i instytucji,
- zapoznanie się z dorobkiem polskich naukowców,
- zapoznanie się z dorobkiem polskich instytucji naukowych,
- złożenie ankiety czasopisma naukowego (w czasie tur ewaluacji czasopism naukowych),
- deponowanie pełnych tekstów publikacji naukowej w centralnym repozytorium PBN.
W przyszłości portal PBN wzbogacony zostanie również o inne funkcjonalności, takie jak:
- integracja z zasobami repozytoriów instytucjonalnych polskich uczelni i jednostek naukowych,
- formatowanie bibliografii osób i instytucji w sposób wymagany przez inne podmioty.
Konto PBN - rejestracja, logowanie, integracja z POL-on i ORCID
Do konta w portalu Polska Bibliografia Naukowa (PBN) można logować się za pomocą danych do konta PBN, a także, po powiązaniu kont, za pomocą ORCID.
Konto PBN zakłada się w portalu Polska Bibliografia Naukowa. Do formularza rejestracyjnego należy wprowadzić wszystkie wymagane dane oraz zaakceptować regulamin. Na adres e-mail podany podczas rejestracji zostanie wysłany link aktywacyjny. Kliknięcie w nim polecenia Przejdź do serwisu aktywuje konto w PBN.
Powiązanie konta PBN z POL-on i ORCID pozwoli na założenie/prowadzenie profilu autora i przesyłanie/powiązanie publikacji do ORCID. Nowi użytkownicy PBN mogą powiązać konta podczas pierwszego logowania lub w dowolnym momencie.
Powiązanie PBN z POL-on
Po zalogowaniu do portalu PBN, w zakładce Twoje konto należy kliknąć ikonę +polon. W okienku pop-up pojawi się informacja o łączeniu kont oraz wymaganym numerze PESEL lub serii i numerze dokumentu tożsamości. Po wpisaniu danych i kliknięciu polecenia Podłącz –
dane z POL-on zostaną przekazane do PBN.
Powiązanie PBN z ORCID
Po zalogowaniu do portalu PBN w zakładce Twoje konto należy wybrać przycisk Stwórz lub podłącz ORCID ID. Do utworzenia ORCID używamy opcji Register now. Należy wypełnić formularz rejestracyjny (ISTOTNE: w Visibility settings prosimy wybrać opcję Every one, opcja Only me uniemożliwi wysyłanie i pobieranie informacji o publikacjach z konta PBN). Posiadanie ORCID pozwala na powiązanie kont po zalogowaniu się. Powiązanie konta PBN z ORCID następuje po kliknięciu polecenia Authorize.
Biblioteka Geologiczna oferuje pomoc przy zakładaniu i powiązaniu kont pracownikom PIG-PIB. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Małgorzatą Grabowską tel. 22 4592395.
Stopnie i tytuły naukowe
Dnia 1 stycznia 2021 roku zadania Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów przejęła
Rada Doskonałości Naukowej.
Ustawa z dn. 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
Ustawa z dn. 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę -
Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
Open Access - Otwarty dostęp
Termin oznaczający wolny, powszechny, trwały i natychmiastowy dostęp do cyfrowych form zapisu danych i treści naukowych oraz edukacyjnych. Pierwotnie pojęcie to stosowane było dla tych czasopism naukowych, które zdecydowały się całkowicie otworzyć w Internecie dostęp do zawartych w nich publikacji naukowych, współcześnie jednak pojęcie to zostało rozszerzone na udostępnianie wszelkich publikacji na podobnych zasadach. W OA wszyscy użytkownicy sieci mają prawo czytać, kopiować, drukować, rozpowszechniać, indeksować, cytować i przeszukiwać zasoby otwarte, w tym pełne teksty artykułów, raportów z badań, materiałów konferencyjnych, wykładów akademickich i książek.
Koalicja Otwartej Edukacji
WEJŚCIE
Zrzesza organizacje pozarządowe i instytucje działające w obszarze edukacji, nauki i kultury. Celem jej działania jest budowanie, promocja i aktywizm na rzecz otwartych zasobów edukacyjnych rozumianych jako materiały, które są udostępnione w sposób otwarty i gwarantujący ich odbiorcom wolność wykorzystywania i odtwarzania utworu, wolność poznawania dzieła oraz stosowania zawartych w nim informacji, wolność redystrybucji i wolność dystrybucji dzieł pochodnych.
Web of Science
Dostęp z komputerów PIG-PIB WEJŚCIE
Platforma WoS składa się między innymi z:
1. Web of Science Core Collection
2. BIOSIS Citation Index
3. MEDLINE®
4. Journal Citation Report - interdyscyplinarna baza stanowiąca podstawowe narzędzie oceny wartości merytorycznej czasopism.
W bazie można uzyskać informacje o wskaźniku Impact Factor poszczególnych czasopism w roku bieżącym.
Użytkownicy mają także dostęp do nieodpłatnych baz i narzędzi: EndNote Web, ISI HighlyCited.ocm, Biology Browser; Index to Organism Names, ResercherID, Science Watch.
Wirtualna Biblioteka Nauki
WEJŚCIE
System udostępniania naukowych baz danych przez Internet, prowadzony przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM).
Poszczególne zasoby są udostępniane w ramach WBN na podstawie umów licencyjnych zawieranych pomiędzy ICM a wydawcami lub ich przedstawicielami. Obecnie Wirtualna Biblioteka Nauki zawiera pełne teksty czasopism największych światowych wydawców (Elsevier, Springer, ACS, AIP/APS, Ovid Biomedical Collections, EMIS, IEEE), abstrakty, cytowania oraz zasoby faktograficzne, a także polskie zasoby pełnotekstowe (Biblioteka Wirtualna Nauki, Biblioteka Wirtualna Nauk Przyrodniczych, Świat Nauki). Z zasobów Biblioteki Wirtualnej Nauki korzysta obecnie ponad 170 jednostek naukowych w Polsce.
EndNote Web
Dostęp z komputerów PIG-PIB WEJŚCIE
Narzędzie udostępniane na platformie Web of Science służące do gromadzenia opisów bibliograficznych i tworzenia, na ich podstawie, przypisów oraz bibliografii załącznikowej. Umożliwia przeszukiwanie baz danych i katalogów online, przenoszenie wybranych opisów bibliograficznych do utworzonych w programie swoich folderów i tworzenie w ten sposób własnych baz bibliograficznych: automatyczne przenoszenie opisów, poprzez ich bezpośredni import z przeglądanych baz danych, importowanie danych zapisanych na twardym dysku komputera z plików tekstowych (o rozszerzeniu .txt), ręczne wpisanie opisów, automatyczne tworzenie przypisów i bibliografii załącznikowej, po uprzednim pobraniu rozszerzenia Cite While You Write współpracującego z edytorem tekstu Microsoft Word, dobór odpowiedniego formatu opisu bibliograficznego zgodnego z wybranym stylem i tworzenie własnego stylu, organizowanie zgromadzonych danych, dzielenie się posiadanymi danymi bibliograficznymi z innymi osobami. Pozwala również na: sortowanie rekordów według wszystkich pól rekordu, importowanie, gromadzenie, opisywanie, cytowanie i wstawianie do dokumentu obrazów, sprawdzanie pisowni, dodawanie do rekordu linków do plików PDF, tworzenie spisów tabel i wykresów, zapamiętywanie strategii wyszukiwawczych.
Researcher ID
Dostęp z komputerów PIG-PIB WEJŚCIE
Portal dla naukowców, w pełni zintegrowany z platformą Web of Science. Umożliwia identyfikację autora, stworzenie publicznego profilu, utworzenie listy własnych prac naukowych (z linkiem do WoS i informacji o cytowaniach), zarządzanie tą listą i dostęp do multidyscyplinarnej społeczności naukowców.
ResearchGate
WEJŚCIE
Międzynarodowy, bezpłatny serwis społecznościowy skierowany do naukowców i studentów. Baza uczestników portalu obejmuje ponad 500.000 naukowców ze 196 państw. Użytkownicy zarządzają własna listą publikacji, bezpośrednio przejętą z fachowych baz danych, zawierających ponad 30 milionów haseł. Portal posiada mechanizm rekomendacji: można polecać publikacje wykazujące podobieństwo tematyczne do własnych opracowań i dziedzin badawczych, a także użytkowników o zbliżonym profilu działalności naukowej.
Nauka w Polsce
WEJŚCIE
Serwis redagowany przez dziennikarzy PAP a finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ogólnodostępny serwis internetowy NAUKA W POLSCE odnotowuje na bieżąco osiągnięcia polskich naukowców, popularyzując rodzimą naukę. Serwis przeznaczony jest zarówno dla środowiska naukowego, jak i dla każdego internauty surfującego w sieci w poszukiwaniu informacji popularnonaukowych. To nieustannie aktualizowany dziennik internetowy oraz baza danych dotyczących polskiej nauki.
SCImago Journal & Country Rank
WEJŚCIE
Serwis przydatny do oceny czasopism.
PoP - Publish or Perish
WEJŚCIE
Narzędzie do wyszukiwania publikacji, cytowań i wyliczania wskaźników do oceny pracy naukowej.
- Kulczycki E., „Publish or Perish” – poradnik dla autorów. Znajdź swoje cytowania i indeks Hirscha