Komunikat państwowej służby geologicznej o zagrożeniu osuwiskowym - maj 2019

Wzrasta zagrożenie osuwiskowe w Karpatach, Sudetach i w województwie świętokrzyskim – ostrzega państwowa służba geologiczna (psg). Trwające dwa tygodnie opady poważnie zwiększają niebezpieczeństwo wystąpienia osunięć gruntu.

Według prognozy IMGW rozległe i długotrwałe opady mogą się utrzymać do 23 maja, a następnie będą się zmniejszać. W Kotlinie Sandomierskiej notowano skumulowane opady sięgające 70 mm. Prognozuje się, że od 21 maja do 24 maja w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim suma opadów może sięgnąć 150 mm.

Utrzymujące się od wielu dni opady sprzyjają uaktywnieniu się osuwisk. W pierwszej kolejności należy się spodziewać uruchomienia osuwisk płytkich – ziemnych i zwietrzelinowych, co stanowi szczególne zagrożenie dla przejezdności dróg lokalnych. Szczególnie w rejonach wezbrań powodziowych możliwe jest uaktywnienie się osuwisk. Państwowa służba geologiczna zaleca zwracanie uwagi na stan gruntu i zgłaszanie informacji o niepokojących ruchach ziemi.

Zagrożenie dotyczy niemal wszystkich powiatów i gmin położonych w obrębie Karpat i pogórza Karpackiego. Ze względu na rozkład przestrzenny niekorzystnych warunków należy się także liczyć z możliwością wystąpienia osunięć i spływów w Sudetach oraz w województwie świętokrzyskim.

Długi okres opadowy może także spowodować uruchomienie się osuwisk rozległych i głębokich, co zwykle następuje z pewnym (kilkudniowym) opóźnieniem w stosunku do opadów, dlatego intensyfikacja tych ruchów może mieć miejsce w kolejnych tygodniach.

Państwowy Instytut Geologiczny - PIB prowadzi prace interwencyjne w ramach Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO) w sytuacjach zagrożenia osuwiskowego. W razie uaktywnienia się osuwisk i powstania realnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców oraz infrastruktury, władze samorządowe powinny niezwłocznie zgłosić ten fakt telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej do Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

KONTAKT

dr Tomasz Wojciechowski
Kierownik Centrum Geozagrożeń
tel. 12 290 13 85; tel. kom. 783 834 013
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

WIĘCEJ INFORMACJI