Tragedia w Hiszpanii. Osuwisko porwało dwóch ludzi

Dwie osoby zostały pogrzebane przez osuwisko, które zeszło w ubiegłym tygodniu w Zaldibarze w kraju Basków na północy Hiszpanii – podał lokalny dziennik El Diario Vasco. Do katastrofy doszło na skutek osunięcia się odpadów na pobliskim składowisku Ermua.

Ofiary to pracownicy wysypiska. Na miejscu nadal trwa akcja poszukiwawcza. Uczestniczą w niej m.in. strażacy, zespół ratownictwa górskiego i psy tropiące (link do Galerii Zdjęć poniżej). Ratownicy mają do dyspozycji śmigłowiec i drony. Niestety szanse na odnalezienie przysypanych ludzi są znikome.

Osunięcie się zbocza składowiska pociągnęło tony ziemi, kamieni i drzew, które zablokowały autostradę AP-8. Według informacji podanych przez El Diario Vasco, szacuje się, że tylko na drogę osunęło się kilka tysięcy metrów sześciennych gruntu i odpadów w postaci jęzora o długości 35 metrów.

Powodem uruchomienia mas śmieci i ziemi mogły być przepełnienie wysypiska oraz wyjątkowo gwałtowne zjawiska pogodowe jakie nawiedziły północną Hiszpanię. Żywioł zaatakował pod koniec stycznia huraganowym wiatrem i serią katastrofalnych ulew. Nasiąknięcie góry odpadów i gruntu wodą ułatwiło powstanie osuwiska.

Obecnie lokalne służby pracują nad przywróceniem autostrady pod Zaldibarem do ruchu i odpowiednim jej zabezpieczeniem. W ciągu najbliższych kilku dni na dotkniętym przez osuwisko odcinku AP-8 ma powstać w trybie pilnym specjalny mur oporowy o wysokości 6 m i długości 50 m. Lokalne władze rozważają także inne działania, których wprowadzenie ma zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo – nie tylko na drodze. Wiadomo bowiem, że na składowisku Ermua, na którym uruchomiło się osuwisko składowano też odpady niebezpieczne (m.in. azbest). Baskijski rząd rozważa przeniesienie części odpadów z przepełnionego Ermua na inne wysypiska lub do zakładów utylizujących. Tymczasem okoliczne składowiska są już w dużym stopniu zapełnione i nie każde mogłoby przyjąć tego typu odpady.

Na podstawie raportów dziennika El Diario Vasco oraz strony The Landslide Blog

opracował A. Rudnicki

ŹRÓDŁA:

https://www.diariovasco.com/gipuzkoa/cortada-zaldibar-trafico-20200206162244-nt.html

https://www.diariovasco.com/gipuzkoa/gipuzkoa-abre-recibir-20200210124149-nt.html

https://blogs.agu.org/landslideblog/2020/02/07/zaldibar-garbage-dump-landslide

GALERIA ZDJĘĆ na stronie El Dario Vasco:

https://www.diariovasco.com/gipuzkoa/cortados-carriles-zaldibar-desprendimiento-20200206163252-ga.html