Państwowy Instytut Geologiczny ostrzega

Fala gwałtownych opadów deszczu, która dziś w nocy i w dniach następnych ma przechodzić nad południową Polską, może uruchomić osuwiska. Zaleca się zwracanie uwagi na stan gruntu i zgłaszanie informacji o niepokojących ruchach ziemi.

W związku z prognozowanymi przez służbę meteorologiczną intensywnymi opadami deszczu, na obszarze Karpat wzrośnie zagrożenie osuwiskowe. Spodziewać się należy uaktywnienia lub powstania nowych osuwisk.

W przypadku sumy opadów przekraczającej 100-150 mm mogą się uaktywnić płytkie osuwiska, przy opadach ponad 400 mm - również duże i głębokie formy osuwiskowe.

Zagrożenie dotyczy niemal wszystkich powiatów i gmin położonych w obrębie Karpat, a szczególnie województw  małopolskiego i podkarpackiego, gdzie po opadach w ciągu ostatniego tygodnia ziemia jest mocno nasiąknięta wodą.

Procesy osuwiskowe na ogół występują z pewnym opóźnieniem w stosunku do opadów, dlatego ich intensyfikacja może nastąpić w kolejnych tygodniach. 

 

osuwiska-min

Mapa obszarów objętych zagrożeniem osuwiskowym

 

pdf  Wykaz powiatów objętych zagrożeniem osuwiskowym (54.49 kB)

 

Mapa karpackich osuwisk objętych monitoringiem PIG-PIB

 

W razie uaktywnienia się osuwisk i powstania realnego zagrożenia dla ludzi i infrastruktury,  władze samorządowe powinny zgłosić niezwłocznie ten fakt do wymienionych niżej pracowników Instytutu telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej. Służba geologiczna jest przygotowana do interwencji. Geolodzy w terenie ocenią stopień ewentualnego zagrożenia i możliwości dalszego rozwoju ruchów masowych.

 

 KONTAKTY ALARMOWE

 

Do geologów monitorujących osuwiska

 

Karpaty

dr Piotr Nescieruk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (całą dobę)    

tel. 12 290 13 66 - poniedziałek - piątek, w godz. 9.00–15.00 (w sytuacji krytycznej do 18.00)

 

Polska pozakarpacka

dr Dariusz Grabowski

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  (całą dobę)

tel. 22 45 92 322 - poniedziałek - piątek, w godz. 9.00–15.00 (w sytuacji krytycznej do 18.00)

 

Do dyrekcji Państwowego Instytutu Geologicznego

 

Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego
prof. dr hab. Jerzy NAWROCKI
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zastępca dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego
- dyrektor ds. państwowej służby geologicznej

mgr inż. Andrzej PRZYBYCIN
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Więcej informacji o osuwiskach na stronie projektu System Osłony Przeciwosuwiskowej >>