Komunikat państwowej służby geologicznej o zagrożeniu osuwiskowym - październik 2016

We wszystkich gminach położonych w obrębie Karpat, w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim, trwa stan zagrożenia osuwiskowego. W razie uaktywnienia się osuwisk i powstania realnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców oraz infrastruktury, władze samorządowe powinny niezwłocznie zgłosić ten fakt do pracowników służby.

 

 

W związku z intensywnymi opadami deszczu, które wystąpiły w październiku, na obszarze Karpat wzrosło zagrożenie osuwiskowe. Można się spodziewać uaktywnienia istniejących i powstania nowych osuwisk.  Zagrożenie dotyczy wszystkich powiatów i gmin położonych w obrębie Karpat, w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim, gdzie po opadach deszczu ziemia jest nasiąknięta wodą.

 

Procesy osuwiskowe występują na ogół z pewnym opóźnieniem w stosunku do opadów, dlatego ich intensyfikacja może nastąpić w kolejnych tygodniach. Zaleca się zwracanie uwagi na stan gruntu i zgłaszanie informacji o niepokojących ruchach ziemi.

 

W razie uaktywnienia się osuwisk i powstania realnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców oraz infrastruktury, władze samorządowe powinny niezwłocznie zgłosić ten fakt do wymienionych niżej pracowników służby - telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej.

 

Po opadach, których sumy przekraczają 70-100 mm, uaktywniają się na ogół płytkie osuwiska, natomiast po opadach o sumach ponad 400 mm – mogą powstać duże i głębokie osuwiska. Ziemia może się też osunąć w wyniku podcięcia stoków i zboczy przez wody powodziowe potoków.

 

Państwowa Służba Geologiczna jest przygotowana do interwencji. Geolodzy ocenią w terenie stopień ewentualnego zagrożenia i możliwości dalszego rozwoju ruchów.

 

KONTAKT

dr Tomasz Wojciechowski
Kierownik Programu Geozagrożenia
tel. 12 290 13 40
tel. 12 290 13 73
fax 12 290 13 88
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

dr Jacek Rubinkiewicz
Zastępca kierownika Programu Geozagrożenia
tel. 22 45 92 522
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.