Ostatni dzień europejskiego szczytu geologicznego

lupki_artTemat trzeciego dnia obrad 31. Walnego Zjazdu EuroGeoSurveys był niezwykle interesujący – dyrektorzy europejskich służb geologicznych debatowali na temat gazu łupkowego.

 

 

 

 

 


Gośćmi EuroGeoSurveys na spotkaniu zatytułowanym „EuroGeoSurveys Directors Workshop on shale gas resources" byli przedstawiciele amerykańskiej służby geologicznej USGS, która wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym przygotowuje raport o potencjalnych zasobach gazu łupkowego w Polsce.


Donald Gautier z USGS, światowej sławy ekspert w dziedzinie oceny zasobów surowców, autor opublikowanego trzy lata temu raportu o potencjalnych złożach ropy i gazu w Arktyce, wprowadził zebranych w niezwykle skomplikowaną metodykę statystyczno-geologicznego szacunku zasobów. Wyjaśnił, że państwowe służby geologiczne, w odróżnieniu od agencji komercyjnych, muszą być absolutnie precyzyjne w swych prognozach, co wymaga zebrania ogromnej liczby danych i starannego doboru analogów, które w końcowej fazie obliczeń służą do oceny ilości gazu możliwej do wydobycia.

 

egs_dzien3

Marko Komac, Prezydent EuroGeoSuveys, wygłasza referat wstępny, w którym podkreśla zapotrzebowanie sektora energii na węglowodory oraz wyjątkową możliwość dla służb geologicznych, aby wesprzeć Unię w rozwiązywaniu problemów środowiskowych i gospodarczych

Paweł Poprawa z PIG-PIB mówił o polskich perspektywach w dziedzinie gazu łupkowego. Przedstawił dane kartograficzne dotyczące łupków potencjalnie gazonośnych i scharakteryzował niektóre różnice między polskimi i amerykańskimi basenami sedymentacyjnymi. Nieco miejsca poświęcił recenzji dzieła Josha Foxa – Gasland. Krytycznej, jak łatwo się domyślić.

Sporo uwagi poświęcono ekologicznym aspektom wydobywania gazu łupkowego. Ingrid Verstraeten z USGS mówiła o środowiskowych skutkach szczelinowania hydraulicznego w Stanach Zjednoczonych. Uzmysłowiła zebranym, jak wielką wagę przywiązuje USGS do współpracy z wieloma instytucjami i lokalnymi społecznościami w tej dziedzinie.

W referatach wskazywano przykłady amerykańskich, brytyjskich i polskich regulacji prawnych chroniących środowisko. Dobitnie artykułowano konieczność nadzoru służb geologicznych nad przestrzeganiem reżimów technologicznych, potrzebę monitoringu środowiska i badań naukowych nad możliwymi niekorzystnymi aspektami intensywnej działalności wiertniczej. Wskazywano na potrzebę ścisłej współpracy służb z administracją państwową, samorządową i lokalnymi społecznościami w celu ochrony środowiska i zasobów wód podziemnych.

Przed delegatami jeszcze dwudniowa wycieczka po stanowiskach geologicznych na Ukrainie i powrót do domów po pracowitym tygodniu spotkań i narad.

 


Mirosław Rutkowski

 

31. Walny Zjazd EuroGeoSurveys

Dzień pierwszy

Dzień drugi