Sensacja paleontologiczna na konferencji prasowej w PIG-PIB

Odkrycie śladów dwunożnych homininów w Trachilos na Krecie poruszyło świat nauki, ale też świat mediów. Konferencja zorganizowana przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) zgromadziła kilkadziesiąt osób, z których większość to dziennikarze największych redakcji telewizyjnych i radiowych.

Główne postacie konferencji to oczywiście odkrywca tropów dr Gerard Gierliński z PIG-PIB oraz jeden z filarów stworzonego przez niego międzynarodowego zespołu badawczego – dr Andrzej Boczarowski z Uniwersytetu Śląskiego.

Wśród dziennikarzy nie mogło zabraknąć przedstawicieli takich mediów jak TVP INFO, Polsat, TVN24, Polsat News, Radia Zet, radiowa Trójka i Jedynka,  RMF FM, ESKA czy portal Crazy Nauka.

stopa 1

Obaj paleontolodzy jeszcze przed rozpoczęciem konferencji udzielali licznych wywiadów. Tutaj dr Gerard Gierliński przed kamerą Polsatu

stopa 3

Konferencję rozpoczęła prezentacja dr Gerarda Gierlińskiego. Odkrywca opowiedział o swoim znalezisku, okolicznościach odkrycia i o jego znaczeniu dla nauki

Okazuje się bowiem, że tropy z Trachilos w rewolucyjny niemal sposób mogą zmienić postrzeganie naszej przeszłości i pochodzenia (szczegóły dotyczące tropów znalezionych na Krecie: http://www.pgi.gov.pl/aktualnosci/display/10166-nasz-pierwszy-krok.html). Badania trwają. Dlatego na ostateczne wyniki i wnioski jeszcze poczekamy. Już teraz jednak wiadomo, że odkrycie otworzyło bramy do kolejnego wielkiego obszaru badawczego o czym wspomniał także w swojej multimedialnej prezentacji dr Boczarowski.

stopa 4

To, co odkryliśmy, diametralnie zmienia historię pochodzenia naszego gatunku. Trzeba ją będzie napisać od nowa. Nie śmiemy nawet spekulować, do jakiego gatunku należał osobnik, który te ślady pozostawił. Istotne jest natomiast to, że linia jego potomków mogła miliony lat później doprowadzić do powstania Homo sapiens – mówił podczas konferencji dr Andrzej Boczarowski

 Wystąpienia obu badaczy cieszyły się wielkim zainteresowaniem dziennikarzy. Paleontolodzy już po zakończeniu konferencji udzielili przedstawicielom mediów kilkunastu wypowiedzi.

stopa 7

Dr Gerard Gierliński otoczony radiowcami

stopa 9

Dr Andrzej Boczarowski przed kamerą TVP INFO

Przypomnijmy, że ślady odkryte na Krecie są najstarsze z dotychczas opisanych tropów dwunożnych homininów. Ich wiek szacowany jest na blisko 6 milionów lat. Dotychczasowe najstarsze tropy praludzkie oceniano na 3,6 mln lat. Pochodzą one z Afryki, którą tradycyjnie uznawano za kolebkę ludzkości. Odkrycie dr. Gierlińskiego rzuca nowe światło na kwestię pochodzenia naszych przodków.

kreta 1

Przyczyna poruszenia naukowców i mediów - ślady dwunożnych homininów w Trachilos na Krecie

 

Więcej informacji >>

Tekst: Andrzej Rudnicki

Zdjęcia: Joanna Kaczmarzyk, Anna Bagińska