Nagroda „Naukowe osiągnięcie roku” dla Gerarda Gierlińskiego z zespołem

Gerard Gierliński z zespołem zwyciężył w konkursie Travelery w kategorii „Naukowe osiągnięcie roku” za odnalezienie najstarszych odcisków stóp człowiekowatych. Kapituła konkursu honoruje dokonania, które pozwalają lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury. Prestiżowe nagrody przyznane zostały podczas 12 edycji konkursu organizowanego przez National Geographic Traveler.


Podczas gali wręczenia nagród w Muzeum Etnograficznym w Warszawie dr Gerard Gierliński po raz kolejny opowiedział, jak doszło do odkrycia oraz uzasadnił jego przełomowe znaczenie dla poznania przeszłości i pochodzenia człowieka. – Było to dla mnie szokiem, gdy zadałem sobie sprawę, do kogo mogą należeć te ślady – mówił naukowiec podczas podczas odbierania nagrody. – Odciski mają wiele milionów lat, a wyglądają tak jakby zrobiły je nasze stopy – są tylko nieznacznie mniejsze.

dsc02802

...and the winner is...nagroda za "Naukowe osiągnięcie roku" trafia do dr Gerarda Gierlińskiego z zespołem

Gerard Gierliński wspomniał, że w odkryciu śladów stóp praludzi niewątpliwie pomogło mu doświadczenie zdobyte podczas szukania przez ponad 30 lat odcisków dinozaurów. Dzięki temu wiedział, na co trzeba zwracać uwagę. - Bardzo dziękuję za to uznanie i za nagrodę, jest ona dla mnie niezmiernie ważna. Tym bardziej, że podróżowanie jest cechą mojego zawodu – tego, co robię – podsumował to wyjątkowe wyróżnienie dr Gerard Gierliński.

dsc02805

Dr Gerard Gierliński odbiera statuetkę i dyplom z rąk prowadzącego galę Marcina Prokopa

Podczas gali obecna była również dr Zofia Dubicka z Uniwersytetu Warszawskiego, która przyczyniła się do odkrycia i określiła wiek osadów, w których zachowały się odciski stóp.

travelery1

Praca zespołowa zawsze przynosi najlepsze efekty i wymierne wyniki

Dr Gerard Gierliński i dr Zofia Dubicka zostali uhonorowani gromkimi brawami.

dsc02844

Dr Gerard Gierliński i dr Zofia Dubicka podczas gali wręczenia nagród Travelery

Przypomnijmy: zespół kierowany przez dr Gierlińskiego odkrył w Trachilos na Krecie najstarsze z dotychczas opisanych ślady dwunożnych homininów, będących przodkami lub krewnymi człowieka. Ich wiek szacowany jest na 5,7 mln lat, co przesuwa historię rodzaju ludzkiego co najmniej dwa miliony lat wstecz. Ponadto, może się okazać, że Afryka nie była kolebką ludzkości, a np. Europa lub Bliski Wschód. Ta sensacja paleontologiczna wzbudziła ogromne zainteresowanie nie tylko świata nauki, ale również mediów i wszystkich interesujących się historią rodzaju ludzkiego.

Gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych, spektakularnych odkryć.

dsc02852

Zdjęcie rodzinne wszystkich osób nagrodzonych podczas gali Travelery

dsc02839 

Statuetka nagrody...

dsc02842

...oraz dyplom

Przeczytaj wywiad z dr Gerardem Gierlińskim

Przeczytaj artykuł opisujący odkrycie


Tekst i zdjęcia: Redakcja