Podatki i daniny w branży surowcowej - konferencja PSP w Rzeszowie

Na Politechnice Rzeszowskiej w środę 11 lipca 2018 r. eksperci, samorządowcy i politycy dyskutowali nad usprawnieniami w systemie podatków i danin w branży surowcowej. Była to ostatnia – jedenasta z serii regionalnych konferencji konsultacyjnych Polityki Surowcowej Państwa, która zamknęła niezwykle szerokie konsultacje tego dokumentu rządowego.


Konferencję otworzył gospodarz spotkania i inicjator projektu Polityki Surowcowej Państwa, wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek.

 mg 2929

Prof. Mariusz Orion Jędrysek

– Szukamy rozwiązań systemowych w polityce surowcowej – prostych, trwałych i transparentnych. Nieodzowne są zmiany organizacyjne, czyli powstanie Polskiej Agencji Geologicznej. Chcemy udoskonalić system podatkowy i opłat w branży surowcowej, aby był bardziej przyjazny dla przedsiębiorców – ogłosił w Rzeszowie prof. Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju i zarazem Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.

 mg 2971

Dyskusja podczas konferencji regionalnej PSP

W Ministerstwie Środowiska w tym celu trwają prace nad kompleksową reformą Prawa geologicznego i górniczego oraz innych ustaw. Uproszczeniu mają ulec m. in. zasady i tryby ustalania wynagrodzenia za korzystanie z informacji geologicznej. Planowane jest również wprowadzenie przejrzystych zasad ustalania opłat za użytkowanie górnicze oraz zmiana sposobu ustalania opłat eksploatacyjnych. Do efektywnego przeprowadzania przez przedsiębiorców rekultywacji (przywrócenie terenom pogórniczym walorów przyrodniczych) mają zachęcać ulgi podatkowe lub obniżone stawki opłat eksploatacyjnych.

Była to ostania konferencja z cyklu jedenastu regionalnych konferencji konsultacyjnych projektu Polityki Surowcowej Państwa. Każda z konferencji skupiała się na innej gałęzi wdrażanej polityki surowcowej, każdorazowo gromadząc od 150 do 350 uczestników. – Być może były to najszersze w historii RP konsultacje społeczne projektu jakiejkolwiek polityki rządu – powiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek. Podsumowujące cykl spotkanie odbędzie się we wrześniu w Warszawie.

Przedsiębiorcy biorący udział w dyskusji postulują stabilność i prostotę podatków oraz opłat związanych z działalnością górnicza. Eksperci chcieliby weryfikacji systemu opłat i podatków. Pomóc ma również wprowadzenie instrumentów prawnych umożliwiających dokonanie wyceny zasobów złóż kopalin objętych własnością górniczą jako elementu mienia Skarbu Państwa. Właściwy wymiar opłaty za ustanowienie użytkowania górniczego powinien mieć jak najbliższy związek z wartością złoża, uważają eksperci.

W panelu eksperckim brał udział również prof. Krzysztof Szamałek z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, który przedstawił propozycję zmiany systemu naliczania opłat eksploatacyjnych na bardziej mieszany. System ten przewiduje naliczanie opłat od sposobu eksploatacji oraz powiązanie opłat z tym, że eksploatowane złoża ulegają zmniejszaniu.
Z kolei Leszek Karski, przedstawiciel Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, zauważył ważny związek między ochroną środowiska a polityką surowcową. – Nowoczesna ochrona środowiska to bezpieczeństwo surowcowe i bezpieczeństwo środowiska. Do tego potrzebujemy ładu geologicznego, który można osiągnąć tylko poprzez politykę surowcową.

 mg 3098

Panel ekspercki podczas konferencji regionalnej PSP

Polityka Surowcowa Państwa stanowi zbiór nadrzędnych zasad i działań dla zmniejszenia ryzyka w podaży surowców. Celem jest zabezpieczenie wieloletnich potrzeb gospodarczych i społecznych państwa. Politykę surowcową przygotowuje Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa wraz z Międzyresortowym Zespołem ds. Polityki Surowcowej Państwa.

Tekst: Jarosław Chilmon
Zdjęcia: Paweł Derkowski