Geologiczna współpraca polsko - ukraińska

XX Polsko-Ukraińskie seminarium terenowe zorganizowane w ramach cyklu „Stratygraficzna korelacja lessów i osadów lodowcowych Ukrainy i Polski” odbyło się w dniach 2-5 lipca 2018 r. w Mielniku nad Bugiem. Przewodnim tematem wydarzenia były klimatyczne cykle plejstocenu w zapisie sekwencji osadowej Niziny Podlaskiej. Było to już 20 - jubileuszowe - spotkanie naukowców z Polski i Ukrainy, badających zagadnienia geologiczne plejstocenu na obszarze Polski wschodniej i Ukrainy zachodniej.


Najważniejszym efektem seminarium, a także długoletniej współpracy z naukowcami z Ukrainy, jest ustalenie wspólnego polsko-ukraińskiego korelacyjnego schematu stratygraficznego dla osadów plejstoceńskich występujących po obu stronach granicy, a także rekonstrukcja warunków przyrodniczych na badanym terenie podczas okresu plejstoceńskiego.

W czasie seminarium odbyły się 3 sesje kameralne oraz 3 sesje terenowe. Podczas sesji kameralnych wygłoszono referaty poświęcone m.in. stratygrafii osadów plejstocenu Polski i Ukrainy, a także rekonstrukcji paleośrodowiska w plejstocenie na terenach przygranicznych.

W sesjach czynny udział brał dr Marcin Żarski z Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB, który był współautorem referatu nt. "Rekonstrukcje środowiskowe i klimatyczne oparte na multidyscyplinarnych badaniach długich sekwencji pyłkowych z dolnego i środkowego plejstocenu Polski" (wspólnie z Renatą Stachowicz-Rybką,  Ireną A. Pidek, Hanną Winter, Olgą Rosowiecką, Jarmiłą Krzymińską, Witoldem P. Alexandrowiczem, Jerzym Nitychorukiem, Moniką Rzodkiewicz, Adamem Walanusem i  Michałem Woszczykiem).

Podczas I sesji terenowej, która odbywała się na Równinie Łukowskiej i Wysoczyźnie Siedleckiej zaprezentowane zostały zagadnienia geologiczne, paleośrodowiskowe i paleogeograficzne dotyczące interglacjału ferdynandowskiego w Łukowie, interglacjału mazowieckiego w Kolonii Domaszewskiej i interglacjału lubelskiego w Kaczorach. Podczas drugiej popołudniowej sesji terenowej uczestnicy zapoznali się z budową geologiczną okolic Mielnika. Osobliwością geologiczną tych rejonów są wychodnie kredy piszącej (kampan, mastrycht), które eksploatowane są w dużej kopalni odkrywkowej. Ostatnim punktem terenowym była Góra Zamkowa, na której przedstawiono rys historyczny Mielnika oraz geologiczną historię doliny Bugu.

 obraz 053
Uczestnicy Seminarium w Kolonii Domaszewskiej

obraz 062

Góra Zamkowa Mielnik

dji 0116

Kopalnia kredy piszącej w Mielniku (widok z drona)

W trakcie sesji terenowych dr Marcin Żarski z PIG - PIB zaprezentował budowę geologiczną stanowiska Łuków - sukcesja ferdynandowska (wspólnie z Ireną A. Pidek, Renatą Stachowicz-Rybką i Marzeną Małek). Dr Żarski przedstawił również poster pt. "Stanowisko osadów późnego glacjału Warty i interglacjału eemskiego w Strudze na Równinie Garwolińskiej – profil WH-15", przygotowany wspólnie z Aleksandrą Bober i Ireną A. Pidek.

Głównym organizatorem seminarium był Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, przy współudziale Komitetu Badań Czwartorzędu PAN w Warszawie, Fakultetu Geograficznego Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. I. Franko we Lwowie oraz innych ośrodków naukowych z Polski i Ukrainy.

Członkiem Komitetu Organizacyjnego był dr Marcin Żarski z Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB, a komitetu Naukowego - prof. dr hab. Leszek Marks.

Tekst i zdjęcia: Marcin Żarski